Вчені пояснили чому ми не падаємо, коли перечіплюємося
Команда припустила, що литкові м’язи та м’язи стоп допомагають людині утримувати рівновагу, коли вона спіткнулася чи послизнулася. А падіння пов’язані з тим, що м’язи подають в мозок неправильні сигнали.
Варто припустити сходинку при спуску по сходах, і ви починаєте падати. Але ноги в цей час намагаються відновити рівновагу. Вчені дотепер точно не знають, як це відбувається. Однак команда дослідників з Австралії з’ясувала, що за це відповідають литкові м’язи та м’язи стопи. Подробиці роботи опубліковані в журналі Proceedings of the Royal Society B.
Вчені провели експеримент. Вони відібрали 10 дорослих і здорових людей і намагалися змусити їх впасти. Респонденти повинні були стрибати на платформу, що вимірює силу стрибка. У певний момент часу, без попередження, платформу прибирали. Крім того, на добровольців надягали електроміографічні та звукові датчики. З їх допомогою відстежували м’язову активність в ті моменти, коли учасники намагалися зберегти рівновагу.
Результати показали, що загроза несподіваного падіння автоматично збільшує час між початком м’язової активності й моментом, коли вона максимально коротшає. Це дозволяє м’язам стопи більш ефективно поглинати й розсіювати енергію, дозволяючи людям відновлюватися після падіння. Також виявилося, що під час падіння і литкові м’язи, і м’язи стопи скорочуються одночасно, в той час, як при ходьбі вони роблять це по черзі.
Автори роботи додали, що в тих випадках, коли ми не можемо утримати рівновагу і падаємо, швидше за все, використовується інша стратегія. Вона може бути заснована на сигналах, що йдуть від м’язів ніг до мозку, а потім назад – до м’язів ніг. На це може знадобитися більше часу, ніж на подолання відстані до нового місця приземлення.
«Здатність залишатися на ногах – досить цікавий прояв людської локомоції. Але ми не до кінця розуміємо, як це працює», – розповів Тейлор Дік, автор роботи. Тепер вчені змогли показати, що за це відповідають м’язи стоп і литок. Команда сподівається, що їх дослідження допоможе в розробці протезів і екзоскелетів, які дозволять людям переміщатися по сходах і пересіченій місцевості.