Вчені причину великого розміру людського мозку знайшли в генах
Однією з головних відмінностей людини від приматів є великий мозок. Вчені з Кембриджу встановили, з чим пов’язана різниця в розмірах, проаналізувавши клітини мозкової тканини людей, шимпанзе і горил, повідомляє Cell.
Тести показали, що у клітин є досі невідомий «молекулярний перемикач», який контролює зростання. Саме через нього людський мозок в три рази більше мавпячого. Якщо вплинути на його роботу, мозок людини перестане рости, а мозок примата, навпаки, почне збільшуватися.
Вчені зібрали клітини, що залишилися після медичних тестів або операцій, і перепрограмували їх в стовбурові клітини. Потім вони виростили їх таким чином, що вони перетворилися в органели мозку – маленькі шматочки мозкової тканини шириною в кілька міліметрів.
Через кілька тижнів органели людського мозку виявилися найбільшими з усіх. Вчені провели дослідження і виявили, що так звані нейронні клітини-попередники, з яких складаються всі клітини мозку, тривали у людини більш активно.
Математичне моделювання цього процесу показало, що різниця в темпах розростання клітин закладається на ранніх етапах розвитку. В кінцевому підсумку це призводить до того, що кількість нейронів в корі головного мозку людини майже вдвічі перевершує таке у приматів.
Вчені виділили ген, пов’язаний з цим процесом. Він має назву Zeb2. Він є як у людей, так і приматів. Сповільнюючи або активуючи його дію, вчені змогли змінити темпи зростання мозкових клітин.
«Розмір мозку при деяких захворюваннях може змінюватися. Так, особливістю деяких розладів аутистичного спектру є макроцефалія. Розуміння фундаментальних процесів ембріонального розвитку мозку може привести до кращого розуміння таких розладів », – зазначили вчені.