Вчені створили метаматеріал, який зробить МРТ-сканування мозку дешевшим і швидшим
Вчені з університету Бостона придумали метаматеріал для отримання більш точних МРТ-знімків мозку за допомогою портативних сканерів. Технологія дозволить зробити використання процедури МРТ доступним більшості громадян навіть у країнах, що розвиваються. Це та революція, яка може змінити медицину.
Метаматеріали є незвичайними поєднаннями звичайних матеріалів. На атомарному та молекулярному рівнях вони нічим не примітні, але в сукупності поєднання конструктивних та фізичних особливостей здатні на неймовірні речі. Наприклад, миттєво виділяти величезні запаси механічної енергії або так само миттєво поглинати їх. Дослідники з Бостона розробили систему МРТ-резонаторів із пластикових котушок певної конфігурації та витків мідного дроту. Зовні це як химерний шолом з фантастичного фільму, але на практиці пристрій дозволяє вдвічі збільшити швидкість сканування й отримати більш чіткі зображення мозку, ніж без нього.
Уточнимо, шолом або екран з метаматеріалу не є приладом з випромінювання електромагнітного поля. Це свого роду лінза – пасивний підсилювач сигналу від стаціонарної МРТ-установки. Для звичайного лабораторного сканера МРТ такий пристрій може бути навіть не потрібний, але для нового типу портативних сканерів, які стали використовувати з минулого року, це може стати знахідкою та порятунком для мільйонів пацієнтів. Сканувати можна не лише мозок, але також приставивши екран із метаматеріалу до будь-якої ділянки тіла пацієнта.
Портативні низькоіндуктивні (low-field) МРТ-сканери будуть використовуватися в реанімаціях і країнах, як доступніший за фінансами медичний інструмент. Якість сканування таких установок помітно гірша, ніж у стаціонарних, але цілком достатня щодо досить складних досліджень. Екрани з метаматеріалу помітно підвищують якість знімків на таких установках і тому можуть швидко знайти практичне застосування.