Вчені з’ясували, як буряковий сік покращує роботу мозку літніх людей
Згідно з новим дослідженням фахівців з університету Ексетера (Великобританія) вживання бурякового соку сприяє розвитку бактерій в роті, які покращують роботу мозку і зміцнюють кровоносні судини у літніх людей у віці 70-80 років.
Буряк, а також інші продукти, такі як, салат, шпинат і селера, багаті неорганічними нітратами, які, потрапляючи в порожнину рота, за допомогою бактерій перетворюються в оксид азоту. Оксид азоту, своєю чергою, допомагає регулювати роботу кровоносних судин і нейротрансмісію (електричні рухи в синапсах головного мозку, викликані поширенням нервових імпульсів). Як правило, у людей похилого віку знижується вироблення оксиду азоту, що з часом погіршує когнітивні функції й стан судин.
У дослідженні вчених брали участь 26 здорових літніх людей, які були розділені на дві групи. Одна протягом десяти днів приймала багатий нітратами буряковий сік, а інша – сік плацебо без нітратів.
Результати, опубліковані в журналі Redox Biology, показали, що вживання бурякового соку збільшило рівень бактерій в порожнині рота, що поліпшило роботу головного мозку і кровоносних судин. У той час як низький рівень бактерій був пов’язаний із запальними процесами в організмі й захворюваннями.
Результати нашої роботи говорять про те, що додавання в раціон продуктів, багатих на нітрати, наприклад, бурякового соку, всього за десять днів може істотно змінити мікробіом порожнини рота на краще. А підтримка здорового мікробіома порожнини рота в довгостроковій перспективі може уповільнити негативні судинні та когнітивні зміни, пов’язані зі старінням,
– каже професор Анни Ванхатало, провідний автор дослідження.
Професор Ванхатало також підкреслила, що фахівцям необхідні додаткові дослідження, щоб з’ясувати, чи будуть аналогічні результати в інших групах людей.
Наші учасники були здоровими, активними людьми похилого віку з хорошим артеріальним тиском. Дієтичні нітрати в середньому знижують кров’яний тиск, і ми дуже хочемо з’ясувати, чи відбудеться те ж саме в інших вікових групах і серед людей з більш слабким здоров’ям,
– сказала професор Ванхатало.