За межею можливого: NASA показао відео падіння на чорну діру з неймовірної близькості
Використовуючи новітні дані та потужності суперкомп’ютера, фахівці NASA створили відео падіння на чорну діру та обліт навколо горизонту подій. Це був би квиток в один кінець, тому реальний відеоряд подібного маневру людство навряд чи коли-небудь побачить. Моделювання NASA дає уявлення про неймовірні явища найдоступнішим чином – через візуалізацію.
Картинка транслюється віртуальною камерою, що падає за горизонт подій з усіма можливими світловізуальними ефектами для спостерігача. Для стороннього глядача об’єкт, що наближається до межі горизонту подій, перетворився б на “спагеті” – гравітація розтягнула б його разом із простором-часом. Для стороннього погляду в такому вигляді об’єкт перебував би нескінченно довго, але для самого об’єкта життя й існування припинилися б за лічені секунди – його розмело б на елементарні частинки й понесло б до центру чорної діри. Симуляція для віртуальної камери дозволяє насолодитися візуальними ефектами після перетину горизонту подій, поки камера не припиняє існування.
Другий ролик показує обліт навколо горизонту подій на безпечному віддаленні і як змінюється вигляд неба і аккреційного диска в міру обльоту чорної діри на навколосвітловій швидкості в області спотворення простору часу. За пару обльотів астронавт, який керує кораблем, повернувся б до своїх товаришів на 36 хвилин молодший за них, адже під час руху на навколо світлових швидкостях час сповільнюється. Вони б постаріли, а він – ні.
Симуляція NASA створена для надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики. Її горизонт подій простягається на 25 млн км. Відео починається на відстані 640 млн км від чорної діри і показує подорож, яка в реальному часі зайняла б близько трьох годин. У процесі симуляції суперкомп’ютер NASA Discover працював п’ять діб і створив понад 10 Тбайт даних.
Це чудовий матеріал для демонстрації звичайним людям процесів, які не вкладаються в голові. Крістофер Нолан у фільмі “Інтерстеллар” показав хороший приклад, запросивши для візуалізації ефектів із чорною дірою вченого Кіпа Торна, який отримав Нобелівську премію з двома іншими колегами за відкриття гравітаційних хвиль. У цьому плані науково-фантастичний фільм 2014 року передбачив зусилля NASA з візуалізації польотів поруч із чорною дірою, але відеоролик NASA, безумовно, максимально точно передає ті візуальні враження, які можуть супроводжувати подібний вояж.