Запалення кишечника можна мінімізувати, відмовившись від ряду продуктів
Далеко не новина, що фастфуд, жирна і солодка їжа шкідливі для здоров’я. Велика кількість досліджень свідчать про те, що вживання таких продуктів призводить до систематичних запалень і хвороб. У новій статті журналу Gut вчені з Нідерландів показали зв’язок переробленої, жирної та солодкої їжі з групами бактерій, що викликають запальну реакцію.
У дослідженні взяли участь 1425 осіб, близько 550 з них страждали або від запального захворювання кишечника, або від синдрому подразненого кишечника. Решта були здорові. Вчені аналізували зразки їх калу і записи про харчові звички, пише New Atlas.
Перероблена їжа і їжа тваринного походження відповідала підвищеній чисельності фірмікутів, румінококів і сигнальних шляхів синтезу ендотоксинів. А в кишечнику тих, хто харчувався рибною і рослинною їжею, навпаки, було багато організмів, що виділяють коротколанцюгові жирні кислоти, і сигнальних шляхів метаболізму поживних речовин.
Ця залежність між дієтою і групами бактерій послідовно спостерігалася серед всіх учасників дослідження. На цій підставі вчені роблять висновок, що здорова їжа стимулює збільшення популяції протизапальних бактерій, які допомагають знизити або, принаймні, пом’якшити запальні процеси, властиві захворюванням кишечника.
Особлива значимість цього дослідження полягає в каталогізації певних видів бактерій, пов’язаних зі специфічними харчовими продуктами. Наприклад, вчені виявили зв’язок між великою кількістю Ruminococcus gnavus, Akkermansia muciniphila і протеобактерій з дієтою, багатою переробленим м’ясом, цукром і стравами швидкого харчування. Ці бактерії виробляють ендотоксини й шкодять слизовій кишечника. Ерозія кишкового бар’єра особливо помітна у тих, хто не вживає в їжу волокна.
Основний висновок вчених: запальні механізми, залежні від бактерій кишечника, можна мінімізувати, обмеживши продукти тваринного походження, цукор, перероблену їжу і міцні алкогольні напої. І навпаки, можна стимулювати зростання доброчинних кишкових бактерій, які надають протизапальний ефект, вживаючи більше рослинної їжі, овочів, фруктів, горіхів, риби й нежирної молочної продукції.