Знайдено спосіб зламати захисний бар’єр раку підшлункової залози
Рак підшлункової залози часто діагностують занадто пізно, хвороба розвивається швидко, а п’ятирічне виживання становить 10%. Крім того, ракові клітини нерідко стають резистентними до впливу радіо- та хімієтерапії. Фахівці з США показали, що новий метод лікування, випробуваний на тваринах, скорочує метастази та підвищує ефективність хімієтерапії та виживання.
Дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, показало, що пептиди iRGD, що впливають на пухлину, можуть використовувати фіброзні тканини як трасу для проникнення глибоко в тил противника, за лінію оборони ракових клітин, і руйнувати пухлину зсередини.
Підшлункова – велика залоза, розташована позаду шлунка. Вона виробляє ферменти, які допомагають травленню, і гормони, що регулюють рівень цукру в крові. Протокова аденокарцинома – підтип раку підшлункової з дуже високою резистентністю, причина якої, частково, у твердій зовнішній оболонці, яка знаходиться довкола пухлини. Вона складається з фіброзної тканини, яка заважає медикаментам проникати глибоко всередину, розповідає EurekAlert.
Однак вчені встановили, що пептид iRGD здатний використовувати фіброзну тканину для того, щоб доставити препарати для хімієтерапії за захисний бар’єр пухлини. На моделі мишей вони побачили, що після впливу на кровоносні судини пухлини iRGD зв’язується з високими рівнями інтегрину бета-5, білка, який виробляють карциномо-асоційовані фібробласти. Ці клітини виробляють захисну оболонку пухлини.
В результаті гризуни продемонстрували високий рівень виживання та зменшення поширення ракових клітин на інші органи в порівнянні з лікуванням однієї хімієтерапією. Вчені вважають, що ця стратегія може підвищити ефективність лікування агресивних різновидів раку підшлункової залози. Через рік вони сподіваються почати клінічні випробування.
Читайте також:Вчені знайшли білок, який блокує ефективне лікування 10 типів раку