Вчені розробили метод видалення ВІЛ з організму за допомогою генної інженерії
Команда вчених з Амстердамського університету представила новаторський підхід до лікування ВІЛ, що може змінити життя мільйонів людей по всьому світу. Їхня робота зосереджена на використанні передової технології редагування генів, відомої як CRISPR, для не просто стримування, а повне видалення вірусу імунодефіциту людини з організму. Цей підхід відрізняється від традиційних методів лікування, які лише допомагають контролювати симптоми вірусу, дозволяючи інфікованим особам вести майже нормальне життя.
Технологія CRISPR, яка вже довела свою ефективність у лікуванні інших захворювань, пропонує можливість “редагувати” генетичний матеріал ВІЛ, тим самим збиваючи вірус з пантелику і позбавляючи його можливості розмножуватися в імунних клітинах. Авторка дослідження, Олена Еррера Каррільо, пояснює, що головна складність лікування ВІЛ полягає у його здатності переховуватися в імунних клітинах в сплячому стані, що робить неможливим його видалення з організму за допомогою існуючих методів.
Результати лабораторних досліджень, проведених командою Каррільо, демонструють, що система CRISPR може успішно виявляти і знищувати ВІЛ в імунних клітинах. Це досягнення відкриває перспективи для подальших випробувань цього методу на тваринах та, у майбутньому, на людях. Попри значні виклики, які ще належить подолати, вже проведені попередні випробування на мавпах в Каліфорнії показали обнадійливі результати.
Ця революційна розробка має бути представлена на Європейському конгресі з клінічної мікробіології та інфекційних захворювань у Барселоні, Іспанія, наступного місяця. Вона вже викликала значний інтерес у науковій спільноті та серед людей, що живуть з ВІЛ, пропонуючи нову надію на майбутнє, в якому ця хвороба може бути повністю переможена.