Дослідження довели, що характер можна змінити всього за три місяці
Міжнародна команда дослідників показала, що щоденне використання спеціально розробленого додатка веде до бажаних змін індивідуальних рис особистості – більшої відкритості, емоційної вразливості або сумлінності – всього за три місяці. І навіть через три місяці після завершення курсу зміни все ще були помітні.
Індивідуальні риси – результат досвіду або поведінкових звичок – можуть змінюватися протягом життя. Зазвичай це відбувається повільно, коли люди поступово адаптуються до вимог суспільства і середовища. Вчені зі Швейцарії та США загадалися над питанням, чи можна вплинути на окремі риси за короткі терміни та цілеспрямовано?
Для відповіді на це питання вони використовували спеціально розроблений додаток, який близько 1500 учасників випробування повинні були встановити собі на телефон і працювати з ним щодня. У програмі застосовувалися різні методи корекції поведінки, все спілкування з куратором відбувалося віртуально. Через три місяці дослідники оцінили, чи змінилася одна з п’яти індивідуальних рис – відкритість, сумлінність, товариськість, конформність, емоційна вразливість – і якщо так, то як.
Додаток PEACH застосовував цифрового помічника, який допомагав досягати поставлених цілей, а також щоденник, календар з нагадуваннями про цілі, відеокліпи, можливість саморефлексії та зворотного зв’язку, пише Science Daily.
Більшість учасників заявили, що хотіли б знизити свою емоційну вразливість, підвищити чуйність або підвищити товариськість. Ті, хто проходив курс протягом трьох місяців, домоглися більших успіхів, ніж контрольна група, яка займалася тільки два місяці. Близькі друзі й родичі відзначили зміни у тих, хто хотів домогтися підвищеної виразності якийсь з рис. Однак тим, хто збирався знизити вираженість однієї з рис, додаток допоміг мало.
Також результати показують, що розвиток структури індивідуальних рис може відбуватися швидше, ніж вважалося раніше. І цифрові інструменти можна застосовувати в повсякденній практиці для зміни поведінки.
Проте, потрібно більше доказів ефективності цифрового втручання. Наприклад, залишилося незрозумілим, чи були досягнуті зміни перманентними (довгостроковими) або відбивали лише тимчасові коливання.