Казахстан вже в 2024 році може почати виробництво турецьких БПЛА, навіть раніше за Україну

Але за цим стоїть цікава і довготривала історія оборонної співпраці обох країн ще з 1990-х років

Міноборони Казахстану наприкінці листопада 2023 року заявило, що уже триває процес вибору вітчизняного підприємства, яке вироблятиме розвідувально-ударні безпілотники від Туреччини для національних збройних. Це в свою чергу підтверджує повідомлення, які циркулювали раніше про те, що уже у 2024 році на території Казахстану стартує серійне виробництво турецьких дронів ANKA в рамках угоди, укладеної в травні 2022 року між компаніями Kazakhstan Engineering і Turkish Aerospace Industries.

Якщо ж це все буде таки реалізовано, то Казахстан стане першим іноземним виробництвом турецьких БПЛА на власних потужностей. На це у своєму огляді звернула увагу американська аналітична установа Jamestown Foundation.

Турецький БПЛА ANKA, фото ілюстративне, джерело – Tayfun Ozberk/Staff

Defense Express додає, що якщо Казахстан і Туреччина справді зможуть реалізувати описаний вище проект, то може вийти так, що казахського ОПК почне виготовляти турецькі БПЛА навіть раніше, аніж це планує робити Україна. Бо за поточними планами очікується, що відкриття заводу Baykar в Україні, де виготовлятимуться “Байрактари”, може відбутися у 2025 році.

В свою чергу, плани казахського ОПК виготовляти турецькі розвідувально-ударні БПЛА також є і логічним розвитком тієї оборонної співпраці, яку між собою Туреччина та Казахстан ведуть ще з 1990-х років.

Як пояснюють автори Jamestown Fondation, історія оборонної співпраці між Туреччиною та Казахстаном почалась ще в 1993 році, коли офіцери казахської армії отримали можливість навчатись в турецьких військових навчальних закладах. До 2019 року таке навчання пройшли 200 офіцерів з Казахстану.

Турецький БПЛА ANKA, фото ілюстративне, джерело – Anadolu

З кінця 1990-х років Туреччина також почала щорічно виділяти невеликі гранти на проекти з модернізації казахської армії. Щоправда, розмір таких грантів не перевищував 1 мільйона доларів щороку.

А от справжній прорив у співпраці обох країн відбувся уже в 2011 році, коли турецька державна компанія Aselsan та Kazakhstan Engineering створили спільне підприємство Aselsan Engineering, що виготовляє засоби зв’язку, бойові модулі, автоматизовані системи управління та засоби РЕБ.

Цікаво, що перспективи оборонної співпраці Казахстану з Туреччиною не обмежуються тільки виробництвом БПЛА. Наприклад, казахське державне підприємство “Уральський завод “Зеніт”” уклало угоду з підприємствами турецького Міноборони Asfat та YDA Group про спільне будівництво кораблів для ВМС Туреччини.

Китайський розвідувально-ударний БПЛА Wing Loon в строю ВПС Казахстану, ілюстративне фото з відкритих джерел

Але не менш цікаво і те, що Казахстан намагається виробляти чи купувати дрони в співпраці одразу з кількома країнами. Наприклад, на потужностях “Петропавлівського заводу важкого машинобудування” спільно з Китаєм випускається одразу шість БПЛА військового та цивільного призначення, із використанням китайських комплектуючих. А крім того, армія Казахстану використовує навіть російські “Орлан-10”.

Джерело defence-ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше