На МКС відправлять робота-хірурга: він проводитиме дистанційні операції під керівництвом лікарів на Землі

Науковці планують відправити на МКС нового робота-хірурга. Його успішне випробування відкриє шлях для використання подібних об’єктів на Землі. Також у космос відправлять маніпулятор для переміщення різних вантажів у невагомості.

Зовсім скоро на орбіту нашої планети може вийти робот-хірург. І хоча це буде не зовсім металева гуманоїдна машина у білому халаті та зі скальпелем у руках, проте його місія захоплива.

У вівторок, 30 січня, вчені відправлять на Міжнародну космічну станцію низку інноваційних експериментів за допомогою космічного корабля Cygnus компанії Northrop Grumman. Запуск запланований не раніше 18:07 за київським часом і, якщо все піде за планом, корабель прибуде на МКС через кілька днів, 1 лютого.

Один з експериментів на борту — роботизований пристрій вагою 0,9 кг, завдовжки приблизно з передпліччя, з двома керованими руками, які, відповідно, тримають захват і ножиці. Розроблений компанією Virtual Incision, цей своєрідний робот-хірург колись зможе спілкуватися з лікарями-людьми на Землі, оперуючи пацієнта-астронавта і виконуючи медичні процедури з високою точністю.

«У більш просунутій частині нашого експерименту ми будемо керувати пристроєм звідси, з Лінкольна (штат Небраска), і розсікати симульовані хірургічні тканини на орбіті, — сказав Шейн Фаррітор, співзасновник Virtual Incision, під час презентації Cygnus у п’ятницю. — Поки що, на попередніх стадіях, він буде тестуватися на гумових стрічках». 

Інші роботи на борту 

Маленький робот-хірург буде далеко не один на космічному кораблі Cygnus, який прямує до МКС. Зокрема, до нього в орбітальну лабораторію приєднається друг — роботизований маніпулятор. Він уже випробовувався в умовах станції раніше, але під час цієї нової місії команда сподівається випробувати його в умовах повної розгерметизації.

«Відключення, повторне включення, переміщення об’єктів — це те, що ми робили під час першого дослідження, — каже Мей Мерфі, директорка програм компанії NanoRacks. — Ми дещо підвищуємо складність… Ми збираємося вимикати інструменти, які використовуємо, ми зможемо використовувати аналоги викруток тощо; це дозволить нам виконати ще більше роботи». 

«Ми можемо не просто прибрати щось, на що екіпаж мав би витрачати час, — продовжує вона. — Тепер у нас також є можливість виконувати додаткову роботу в більш суворих умовах, в яких ми не обов’язково хочемо наражати екіпаж на небезпеку».

Крім того, Європейська космічна агенція цим же рейсом надішле 3D-принтер, який може створювати невеликі металеві деталі. Мета полягає в тому, щоб побачити, як структура надрукованих на ньому деталей поводиться в космосі у порівнянні з надрукованим на Землі.

Джерело universemagazine

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше