Недоліки “Резерв+”: чотири проблеми, з якими стикаються військовозобов’язані у додатку

Айтівці дослідили код нового додатку і помітили сліди іншого програмного забезпечення. Крім того, деякі есперти непокояться, що дані про українців можуть отримати російські спецслужби.

18 травня Міністерство оборони запустило в Україні у тестовому режимі мобільний додаток “Резерв+”, де військовозобов’язані громадяни можуть переглянути або оновити свої облікові дані онлайн. За даними чиновників, сотні тисяч українців вже скористалися такою можливістю, але айтівці виявили багато проблем.

Проблеми із завантаженням і авторизацією у “Резерв+”

Український Project Manager Ярослав Шерстюк критично висловився про “Резерв+” на своїй сторінці у соціальній мережі Linkedin. Він звернув увагу, що у багато користувачів не змогли авторизуватися через BankiD, а інших засобів підтвердити особу розробники застосунку не передбачили.

В ефірі телемарафону речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін 18 травня заявив, ніби проблеми з авторизацією виникли через велику зацікавленість українців. Близько 700 тисяч користувачів одночасно спробували скористатися додатком, і він не витримав навантаження. Подібне вже було з додатком “Дія” під час голосування на національному відборі “Євробачення”.

Експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун у Facebook зазначив, що “Резерв+” українці не можуть завантажити за кордоном на пристрої як під керуванням операційної системи Android, так і iOS. Для більшості з них це єдиний спосіб уточнити військово-облікові дані, отримати відповідний документ та доступ до консульських послуг.

“Вже понад десять років я займаюся розробкою та впровадженням програмного забезпечення для військових. За цей час жодного разу не допустив такої халепи, як у випадку з Резерв+. Мій досвід дозволяє мені давати експертну оцінку: я створював військовий месенджер MilChat, застосунки для артилерії та ситуаційної обізнаності УКРОП, які використовуються десятками тисяч користувачів”, — зазначив розробник.

До чого тут шкільна “Мрія”?

Ярослав Шерстюк також помітив, що “Резерв+” має відкритий код, який може подивитися будь-який користувач після завантаження. Завдяки цьому фахівці виявили дивні речі, такі як фрагменти коду, які схожі на код онлайн-щоденника для школярів.

Костянтин Корсун припустив, що в основі “Резерв+” лежить додаток для школярів під назвою “Мрія”. Аналітики знайшли такі фрагменти, як “домашні завдання”, “пропущений урок”, “оцінки”. Цікаво, що “Мрію” офіційно ще не випустили.

Чому експерти не радять встановлювати “Резерв+”

“Я розумію, що уточнити дані онлайн – це значно зручніше, ніж стояти годинами у депресивних коридорах ТЦК, та ще й коли у тебе відібрали на вході телефон. Тому поки що порадив би краще піти в ЦНАП, ніж встановлювати додаток. Крім того, що додаток банально не працює, так ще й невідомо які дані збирає, невідомо куди їх передає і чи хоч якось захищає ті “уточнені дані”. І нагадаю, що для уточнення даних у військовозобов’язаних є ще 60 днів”, — зазначив фахівець.

Ще фахівці вбачають ризики витоку персональних даних військовозобов’язаних. На думку Костянтина Корсуна, російським спецслужбам буде цікава інформація про людей, яких можуть у будь-який момент призвати на фронт, і окупанти цілком зможуть її отримати.

Член правління ГО “SaveDnipro” і експерт по роботі з даними Ярослав Гарагуц вважає, що українці зараз самі можуть допомагати росіянам, викладаючи у соцмережі знімки екранів з додатків “Реєстр+”. Використавши систему розпізнавання тексту, можливо зібрати цілу базу, де будуть імена, прізвища, військово-облікові спеціальності, ТЦК, де приписані громадяни. Навіть якщо “замалювати” саме ці дані, то статус (на обліку / знятий/ у розшуку) теж може зацікавити.

“Завдання на три тижні часу і тисяч 10 баксів, якщо не дешевше. Про цінність такої інформації для противника в структурованому вигляді під час війни можете подумати самі як домашнє завдання”, — зауважив він.

Втім у коментарях користувачі зазначили, що військово-облікові спеціальності та посади, які українці отримують у Силах оборони після мобілізації, у більшості випадків не збігаються. Деякі припустили: таким чином російські спецслужби не довідаються реальну ситуацію, а лише заплутаються.

Раніше вже писали, як оновити дані у додатку “Резерв+”. Процедура доволі проста, треба лише встановити його на смартфон і слідувати інструкції.

Джерело focus

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше