Неякісне харчування в дитячому віці може мати тривалий вплив на мікробіом кишечника
Ми знаємо, що неправильне харчування може негативно впливати на людський організм у різний спосіб, і останнім часом ми спостерігаємо багато досліджень щодо того, як це може змінити мікробіом кишківника.
Команда з Каліфорнійського університету в Ріверсайді (UCR) дослідила тривалі наслідки неправильної дієти, продемонструвавши, як нездорове харчування в молодому віці зменшує різноманітність бактерій в кишківнику мишей в довгостроковій перспективі, навіть після переходу на здорову їжу.
Дослідники вирішили вивчити, як бактерії кишківника змінюються від харчування в юному віці, і чи можуть мати довготривалі наслідки. Для цього команда залучила неповнолітніх мишей, які були розділені на чотири різні групи. Половина була на дієтах західного типу з високим вмістом жиру та високим вмістом цукру, в іншої частини було здорове харчування. Половина обох цих груп отримала доступ до бігового колеса для вправ.
Так звана західна дієта — допускає споживання у великих кількостях жирного м’яса, яєць, смаженої й солоної їжі, хліба, жирних молочних продуктів, солодких десертів і напоїв, чипсів і іншої «шкідливої смакоти».
Через три тижні всіх гризунів помістили на стандартну дієту без фізичних навантажень. А ще через 14 тижнів вчені зібрали зразки калу у мишей та проаналізували різноманітність їх кишкових бактерій. Вони виявили, що різноманітність бактерій значно зменшилась у тих, хто харчувався західною дієтою в ранньому віці, як і тих видів бактерій, що беруть участь у вуглеводному обміні.
Дослідження команди також показали, що фізична активність, як виявляється, також впливає на різноманіття кишкових бактерій, показуючи, що вона була вищою у мишей на стандартній дієті, які займалися фізичними вправами. Однак у мишей, які сидять на дієті з високим вмістом жиру, різноманітність зменшувалася незалежно від того, чи здійснювали вони фізичні вправи.
Тому автори роблять висновок, що дієта протягом раннього життя мала більш тривалий вплив на мікробіом, ніж фізичні вправи. Поки дослідження проводилося на мишах, але часові рамки, які використовували дослідники, були створені для імітації ключового періоду розвитку у людей.
«Ми вивчали мишей, але побачений нами ефект еквівалентний тому, що діти сидять на західній дієті з високим вмістом жиру і цукру, а їх мікробіом кишківника все ще страждає до шести років після статевого дозрівання», – пояснив еволюційний фізіолог UCR Теодор Гарланд.
Дослідження мікробіому кишківника, того, що впливає на його різноманітність і як він може вплинути на здоров’я людини, — це нова сфера досліджень, яка відкриває багато захопливих знань. Сюди входить те, як дієта може впливати на різноманітність мікробіому кишківника і, своєю чергою, такі як хвороби серця та старіння, а також як вона пов’язана з неврологічними станами, такими як хвороба Альцгеймера та депресія.
Автори цього нового дослідження описують це як одне з перших, що демонструє, як дієти для неповнолітніх можуть мати тривалий вплив на мікробіом дорослих, “після значного періоду вимивання”. Вони сподіваються розвинути ці результати, проводячи більше експериментів, в яких зразки беруться в більшу кількість моментів часу, щоб краще відстежувати, коли зміни мікробіома приймають форму і як вони можуть зберегтися навіть у більш пізньому віці.