Післяобідній сон в літньому віці корисний для роботи мозку
Нове дослідження вчених з Китаю аналізує висхідний обсяг даних про кореляції між пообіднім сном і поліпшенням когнітивних здібностей і кмітливості у літніх людей. Автори припускають, що денний відпочинок допомагає контролювати запальні процеси в нейронах і зберігає мозок в здоровому стані.
Зібравши понад 2100 учасників літнього віку, команда фахівців з ряду університетів і дослідницьких центрів КНР вивчила стан тих 1500 з них, хто регулярно відправлявся після обіду подрімати від п’яти до 120 хвилин, в порівнянні з тими, хто цього не робив. Вони виявили, що представники першої групи показали істотно вищі когнітивні здібності, пише New Atlas. По-друге, у них був виявлений підвищений рівень тригліцеридів.
Важливо відзначити, що представники обох груп в середньому спали вночі 6,5 годин. Це означає, що любителі подрімати вдень не компенсували брак сну. Також дослідники підкреслюють, що не всякий денний сон корисний. Як було встановлено раніше, занадто довгий сон вдень підвищує ризик інсульту і смерті від різних причин.
Механізм причинно-наслідкового зв’язку між денним сном і здоров’ям мозку в цьому дослідженні не був об’єктом вивчення, але автори припускають, що існує залежність між запаленням і розладами сну. Ймовірно, сон допомагає тілу регулювати запальну реакцію.
«У людей похилого віку розлади сну або депривація сну вночі викликані підвищеним рівнем IL-6 і С-реактивного білка, виділенням запальних медіаторів, активізацією окисного стресу та акумуляцією активних форм кисню, — написали вчені. – Водночас, високі рівні запальних відповідей ведуть до несприятливих наслідків, зокрема, когнітивних порушень і підвищеного ризику смерті. Відомо, що сон регулює імунну реакцію, яка протистоїть запальним процесам, а денний сон може бути розвитком реакції на запалення ».