ШІ змусив вчених засумніватись у точності ідентифікації за відбитками пальців
Група дослідників з Колумбійського інженерного факультету представила нові дані, які викликають сумніви щодо широко поширеного твердження про те, що відбитки пальців є надійним способом ідентифікації особистості.
Використавши штучний інтелект і загальнодоступну базу даних уряду США, що містить близько 60 000 відбитків пальців, команда виявила, що деякі відбитки, які вважалися такими, що належать різним людям, насправді могли належати одній людині.
Керівник проєкту, старший студент Колумбійського інженерного факультету Гейб Го, використовував глибоку контрастувальну мережу, модифіковану для визначення схожості відбитків.
За результатами дослідження, система змогла з точністю 77% визначати, чи належать відбитки одній людині.
Зі збільшенням кількості порівнюваних папілярних малюнків точність зростала, що може підвищити ефективність криміналістичної експертизи.
Це відкриття викликало розбіжності в криміналістичній спільноті. Команда зіткнулася з відмовою від публікації своїх результатів, оскільки анонімний експерт-рецензент і редактор підтвердили широко поширене переконання в унікальності кожного відбитка пальця.
Однак учені не здалися, надавши системі ще більше даних і продовживши її вдосконалювати. Хоча точність системи поки недостатня для офіційних рішень у кримінальних справах, вона може допомогти розібратися в ситуаціях, де схожість неоднозначна. Вчені наголошують на важливості підготовки до наукових відкриттів, що виходять від неспеціалістів, під керівництвом штучного інтелекту.
Дослідження було опубліковано в журналі Science Advances, після тривалих зусиль авторів переконати спільноту у важливості їхніх результатів.