У ВМС США з’явився перший безпілотний підводний човен Orca (відео)
Компанія Boeing передала Військово-морським силам Сполучених Штатів першу безпілотну субмарину Orca.
Новина оприлюднена на офіційному сайті компанії.
Цього місяця перший безпілотний підводний човен Orca, також відомий як XLUUV (Extra Large Uncrewed Undersea Vehicle) був переданий ВМС США після завершення приймальних випробувань.
У партнерстві з ВМС Orca пройшла кілька етапів випробувань у морі, включаючи маневри у надводному положенні та під водою.
Морське випробування безпілотної субмарини Orca (Липень 2023):
Check out our first released video of Orca XLUUV in-sea testing — with a dolphin pod cameo. 🐬
The @USNavy Orca XLUUV’s full, advanced #autonomy allows the vehicle to operate for months at a time in open, congested and contested waters with little-to-no human intervention. pic.twitter.com/NfELRMteBe
— Boeing Defense (@BoeingDefense) July 18, 2023
Orca — це автономний безпілотний підводний човен, призначений для проведення довготривалих операцій у складних умовах.
Розробка безпілотної платформи розпочалась у 2017 році, коли Командування військово-морських сил США уклало контракт із Boeing на розробку. Згодом до проєкту приєдналась суднобудівна компанія Huntington Ingalls Industries.
ВМС США виділили на проєкт 43 мільйони доларів з умовою виготовлення чотирьох прототипів. У березні 2019 року було дозамовлено п’яту субмарину Orca.
Субмарина масою 80 тонн і довжиною у 26 метрів виконана у вигляді модульної конструкції для більш простої адаптації під різні види завдань.
Силова установка безпілотника представлена гібридною дизель-електричною силовою установкою у поєднанні з літій-іонними батареями. Така комбінація має забезпечити субмарині можливість залишатися в морі місяцями безперервно, рухаючись зі швидкістю близько 3 вузлів (5 км/год).
У кормовій частині човна може бути встановлений модуль для розміщення корисних вантажів. Секція корисного навантаження довжиною у 10 метрів здатна вмістити вантаж вагою до восьми тонн. В першу чергу передбачається, що відділ буде використовуватись для розміщення морських мін.
Військово-морські сили також хочуть надати безпілотній платформі інші модулі для проведення операцій із розмінування, радіоелектронної боротьби та підводного спостереження. Очікується, що майбутні корисні навантаження включатимуть сонар із синтетичною апертурою, що дозволить Orca картографувати дно океану.
Окрім цього, ВМС також зацікавлені в інтеграції систем озброєння у безпілотник, включаючи торпеди, крилаті ракети та навіть повітряні безпілотники.