В Антарктиді з’являються дірки розміром із місто: що вони означають

У дослідженні, опублікованому в журналі Geophysical Research Letters, вчені вивчали величезні дірки на шельфових льодовиках Антарктиди під назвою ополонки. Вчені вважають, що ці дірки розміром з місто можуть бути пов’язані з утворенням гігантських айсбергів, які відколюються від холодного континенту, пише Live Science.

Величезні крижані щити вкривають сушу Антарктиди і переносять лід до узбережжя, а шельфові льодовики розташовані над водою, яка оточує холодний континент. За словами вчених, основною причиною втрати льоду є відколювання і танення нижнього шару льоду. У міру того як шельфовий льодовик стає тоншим, його здатність протидіяти потоку льоду з крижаного щита зменшується, що прискорює швидкість танення льоду.

Щоб краще зрозуміти причини втрати льоду вчені вирішили вивчити дірки в шельфових льодовиках Антарктиди, які називаються ополонки. Це великі ділянки води. Хоча ополонки пов’язані з таненням і тріщинами льодовикових щитів, довгострокових даних про те, коли та де вони з’являються, немає.

Автори дослідження називають ополонки вікнами в підшельфове середовище, які можуть дати підказку про те, як лід тане глибоко під поверхнею Антарктиди. Вчені використовували дані із супутників для вивчення ополонок на льодовику Пайн-Айленд, який є льодовиком, що найшвидше тане в Антарктиді. Наковці вивчили дані за 22 роки спостережень з орбіти про зміну дірок у льодовику.

Багато ополонок тут створені теплою океанською водою, яка розтоплює лід знизу. Це танення створює теплі, багаті прісною водою шлейфи, які можуть викидатися на поверхню й утворювати ополонки. Оскільки складно спуститися під лід і побачити, що там відбувається, ці ополонки дають уявлення про процеси, що відбуваються внизу.

Вчені виявили величезні відмінності в кількості та розмірах ополонок, загальна площа яких може становити сотні квадратних кілометрів. Найбільша окрема ополонка була зареєстрована 2007 року і займала 269 квадратних кілометрів. Вона виросла всього за 68 днів і це сталося до того, як відірвався айсберг площею 714 квадратних кілометрів. За словами вчених, цілком імовірно, що утворення ополонок і відкол айсберга пов’язані між собою, але точні механізми незрозумілі.

Вчені також з’ясували, що ополонки виникали в одних і тих самих місцях протягом багатьох років, але відрізнялися за розміром. Цілком можливо, що стійкі та вільні від льоду ділянки на льодовику впливають на його цілісність і на те, як шельфовий льодовик тріскається під тиском постійного потоку льоду із суші.

Нерівномірний розмір і тривалість життя вільних від льоду ділянок у передній частині льодовика можуть сприяти відколюванню льодовика. Велика ополонка на одному кінці забезпечує менший опір потоку материкового льоду, як порівняти з меншими ополонками в інших ділянках, і це може спричинити руйнацію льодовика, оскільки крижаний покрив рухається вперед нерівномірно, кажуть учені.

Джерело focus

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше