В Японії винайшли «невидиму» сонячну батарею, яку можна використовувати замість скла для вікон

Група вчених з Університету Тохоку (Японія) створила майже невидимий сонячний елемент, використовуючи оксид індія-олова (ITO) як прозорий електрод і дисульфід вольфраму (WS2) як фотоактивний шар. Результати дослідження вони опублікували в науковому журналі nature.

Примітно, що прозорість сонячної батареї сягає 79%. Це дозволить у майбутньому застосовувати ці пристрої для оснащення “розумних” будинків, вставляючи їх у вікна замість скла, для покриття екранів різних гаджетів на зразок смартфона та фітнес-браслету. Прозора сонячна батарея живитиме носимі та мобільні пристрої, що позбавить людей необхідності носити з собою зарядний пристрій і залежати від розетки.

До сьогодні інженерам не вдавалося досягти прозорості понад 70%, але тепер, схоже, рекорд побито.

WS2 (дисульфід вольфраму) є тонким моношаровим напівпровідником, що складається з перехідного металу та халькогену. За твердженням вчених, цей матеріал ідеально підходить для створення практично “невидимих” сонячних панелей. З’єднання оксиду індія-олова та дисульфіду вольфраму (ITO-WS2) досягнуто шляхом розпилення ITO на кварцову підкладку та вирощування моношару WS2 з використанням хімічного осадження з парової фази. Контактний бар’єр між WS2 та ITO вчені регулювали, наносячи тонкі шари металів поверх ITO (Mx/ITO) та тонкий шар WO3 між Mx/ITO та моношаром WS2. В результаті різко збільшилася висота бар’єра Шоттки (до 220 меВ), що збільшило ефективність поділу носіїв заряду в даній сонячній батареї (бар’єр Шоттки – це бар’єр, який з’являється в при контактному шарі напівпровідника, що межує з металом, рівний різниці робіт виходу металу та напівпровідника, – ред.).

В результаті дослідники виявили, що ефективність перетворення енергії сонячного елемента з оптимізованим електродом (WO3/Mx/ITO) була більш ніж у 1000 разів вищою, ніж у пристрою, що використовує звичайний електрод ITO.

Дослідники підрахували, що сонячний елемент площею 1 см з надзвичайно високим значенням середнього пропускання видимого світла (79%) може збільшити свою загальну потужність до 420 пВт. Це стало ясно під час експериментів, які вчені провели кілька разів поспіль.

ЗМІ пише, що, наприклад, тільки в США площа скляних поверхонь становить від 5 до 7 млрд кв. м – від екранів телефонів і до хмарочосів. “Уявіть собі величезну кількість електроенергії, яку можна було б виготовити, якби ми могли заскліти ці площі такими сонячними акумуляторами”, – резюмує медіа.

Джерело budport

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше