Вчені визначили оптимальний рівень споживання овочів і фруктів
Підвищене споживання овочів і фруктів корелює зі зниженим ризиком смерті серед чоловіків і жінок, показали дані обстеження майже двох мільйонів осіб. Дві порції фруктів і три порції овочів – оптимальна кількість і поєднання, що забезпечує тривале життя.
Дієта, багата фруктами й овочами, допомагає знижувати ризик багатьох хронічних хвороб, включаючи серцево-судинні захворювання і рак. Однак, тільки кожен десятий дорослий споживає достатню кількість овочів і фруктів, згідно з даними ЦКЗ США.
Фахівці з Медичної школи Гарварда проаналізували дані більш ніж 100 000 дорослих жителів Америки, які збиралися протягом 30 років, з докладною інформацією про їх дієті, а також дані про фактичне споживання овочів і фруктів і смертності, взятих з 26 досліджень, в яких взяли участь 1,9 млн осіб з 29 країн Північної й Південної Америки, Європи, Азії, Африки й Австралії.
Аналіз даних показав:
- Вживання п’яти порцій фруктів і овочів в день корелює зі зниженим ризиком смерті. Понад п’ять порцій не дає додаткових переваг. При цьому одна порція – це стільки, скільки влазить в чашку об’ємом приблизно 200-250 мл.
- Ті, хто вживає дві порції фруктів і три порції овочів щодня, живуть помітно довше.
- У порівнянні з тими, хто споживає дві порції фруктів і овочів в день, ті, хто їсть п’ять – на 13% менше ризикують померти від різних причин; на 12% менше ризикують померти від серцево-судинних захворювань; на 10% менше ризикують померти від раку; і на 35% менше – від респіраторних захворювань, таких як хронічна обструктивна хвороба легень.
- Не всякі фрукти й овочі однаково корисні. Наприклад, вуглеводні овочі (горох або кукурудза), фруктові соки або картопля не знижують вірогідність смерті від всіх причин або від хронічних захворювань.
- З іншого боку, зелені листові овочі, включаючи шпинат, латук і капусту, а також багаті бета-каротином і вітаміном С фрукти і ягоди, а також морква мають перераховані корисними властивостями.
Як підкреслює видання Science Daily, це дослідження засноване на спостереженнях і показує кореляцію між споживанням продуктів і ризиком смерті. Воно не встановлює причинно-наслідкових зв’язків між цими явищами.
За даними дослідження вчених з США, кожен сьомий випадок смерті від захворювань серцево-судинної системи можна пояснити дефіцитом фруктів в щоденному раціоні. У 2010 році це призвело майже до трьох мільйонів смертей в сукупності, заявили автори.