Вченим вдалося виростити більш натуральне м’ясо шляхом трансплантації
Біоінженери з США розробили новий спосіб вирощування м’яса в пробірці, який не тільки обходиться без участі тварин, але і дозволяє здійснювати більший контроль над текстурою і смаком кінцевого продукту. За аналогічною технологією створюють тканини для трансплантації.
Ідея виробництва м’яса з культивованих клітин тварин має ряд переваг перед традиційним тваринництвом. Така технологія в перспективі набагато економніше витрачає ресурси навколишнього середовища, не кажучи вже про етичні аспекти вживання в їжу м’яса живих істот, пише New Atlas.
Однак вирощувати м’ясо — це не те ж саме, що вирощувати моркву. Ці тканини складаються з м’язових волокон, які тварини тренують протягом життя — звідси їх текстура, консистенція та смак. До того ж важливий не тільки тип клітин, але і їх співвідношення і розподіл. Тому ми розрізняємо мармуровий стейк з високим вмістом жиру від пісного м’яса теляти.
Фахівці з Університету Макмастера знайшли спосіб забезпечити достатньо високий рівень контролю при виробництві штучного м’яса, щоб домогтися потрібних властивостей кінцевого продукту. В основі їхнього методу — технологія вирощування тканин для трансплантації, що складається у виробництві смуг клітин в живильному середовищі, які потім нашаровуються один на одного в чашках Петрі.
В результаті можна отримувати м’ясо з бажаними властивостями, а також контролювати процентне співвідношення жиру і мармуровості. Крім того, вирощування таких смуг займає кілька днів, а їх збірка — кілька годин.
Перша демонстрація концепції була проведена з клітинами м’яса мишей. Однак вчені не змогли змусити себе спробувати відбивну з мишачого м’яса, тому наступний досвід провели вже з клітинами кролика. За їх словами, на смак і за текстурою м’ясо виявилося зовсім як справжнє.
До того ж технологія придатна для масового виробництва і готова для вирощування штучної яловичини, свинини або курятини.