Скорочення сну на 1,5 години різко підвищує ризики серцево-судинних захворювань
Навіть невеликий хронічний дефіцит сну підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань у більш пізньому віці. Дослідники виявили, що всього через шість тижнів скороченого сну клітини, що вистилають кровоносні судини, стають запаленими і дисфункціональними, що вважається раннім етапом розвитку серцевих захворювань.
Попередні дослідження вивчали не хронічний дефіцит сну, а фізіологічні наслідки кількох ночей глибокого позбавлення сну. Але, як зазначають учені, більшість людей щодня встають приблизно в один і той самий час, але, як правило, відкладають час сну на 1-2 години. Дослідники хотіли імітувати цю поведінку.
У дослідженні, проведеному в Колумбії, вчені обстежили 1000 жінок і відібрали з них 35 абсолютно здорових для участі в експерименті. Зазвичай ці жінки спали 7-8 годин щоночі і погодилися пройти до кінця 12-тижневе дослідження. Шість тижнів жінки спали за своїм звичайним розпорядком. Решту шість тижнів вони лягали спати на 1,5 години пізніше звичайного. Сон кожного учасника перевіряли за допомогою наручних трекерів сну.
Через шість тижнів скороченого сну клітини, що вистилають кровоносні судини, наповнилися у всіх учасниць експерименту окислювачами, що пошкоджують. І на відміну від клітин, які добре відпочили, клітини з обмеженим сном не можуть активувати антиоксидантні реакції для видалення руйнівних молекул.
Запалені та дисфункціональні клітини – ранній етап розвитку серцево-судинних захворювань. Це один із перших прямих доказів того, що помірний хронічний дефіцит сну спричиняє хвороби серця.
Ці результати підтверджують нещодавні епідеміологічні дослідження, що вказують на зв’язок між недостатнім і нерегулярним сном і ризиком серцево-судинних захворювань. Вчені планують подальші дослідження, щоб з’ясувати, як мінливість часу сну впливає на здоров’я судин.