Через 15 років буде запущено ITER – найбільший у світі термоядерний реактор

Міжнародний експериментальний термоядерний реактор (ITER) завершений, але не працюватиме ще 15 років, повідомили вчені. Найбільший у світі термоядерний реактор, який зібрали у Франції, початково мав запрацювати ще у 2020 році, але тепер запуск перенесений на 2039 рік.

«Безумовно, затримка ITER не є кроком в правильному напрямку. Якщо говорити про вплив ядерного синтезу на проблеми, з якими зараз стикається людство, ми не повинні чекати, поки ядерний синтез вирішить їх. Це нерозумно», — каже П’єтро Барабаскі, генеральний директор проєкту.

Термоядерний реактор ITER створений у співпраці 35 країн: всіма державами Європейського Союзу, Швейцарією, Великою Британією, Китаєм, Індією та США. Він містить найпотужніший у світі магніт, завдяки чому здатний створювати магнітне поле у 280 000 разів потужніше, ніж те, що захищає Землю.

Створення ITER обійшлося у $28 млрд. Спочатку планувалося, що його вартість буде приблизно $5 млрд, але зараз, через чисельні затримки, його бюджет перевищив $22 млрд, решту суми складають додаткові витрати. Великі витрати стали причиною 15-річної затримки.

Вже понад 70 років вчені намагаються використати енергію ядерного синтезу — процесу, за допомогою якого горять зірки. З’єднуючи атоми водню з утворенням гелію під впливом надзвичайно високого тиску та температур, синтез утворює енергію з речовини, і робить це без наслідків для екологічної ситуації.

Найпоширеніша конструкція реакторів термоядерного синтезу, токамак, працює шляхом перегріву плазми (один із чотирьох станів речовини, яка складається з позитивних іонів і негативно заряджених вільних електронів), котра утримується в камері реактора потужними магнітними полями. Реактори термоядерного синтезу вимагають дуже високих температур (у багато разів вищих за сонячну), оскільки вони повинні працювати при набагато нижчому тиску, ніж у ядрах зірок. Також надзвичайно складно утримувати турбулентну та перегріту плазму достатньо довго, щоб міг відбутися ядерний синтез. Перший токамак був створений у 1958 році, але жоден з них поки не відтворював енергії більше, ніж споживав — більш успішним виявився інший тип реактора.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше