Джерело “необмеженої енергії”: ісландські вчені хочуть пробурити перший у світі тунель до магматичної камери Землі

Вчені в Ісландії мають намір пробурити свердловину прямо в магматичну камеру Землі, що дозволить вперше безпосередньо поглянути на океани розплавленої породи на глибині багатьох кілометрів під поверхнею. Але окрім наукової цікавості це також може здійснити революцію в геотермальній енергетиці, яка може призвести до того, що ця технологія буде використовуватися в будь-якій точці земної кулі.

Подробиці розповіло видання New Scientist. Таке джерело енергії потенційно матиме досі недосяжну  ефективність.

“Це перша подорож до центру Землі” – заявив Бйорн Шур Ґурмундссон з Кластеру геотермальних досліджень (GEORG) у Рейк’явіку. Він вважає, що така свердловина може відкрити для людства потенційно “необмежену енергію”.

Магма є надзвичайно важливою для нашого розуміння геології Землі, але знайти її не так просто, як може здаватися, а отримати прямі, достовірні дані про неї – величезна рідкість. Досі ніхто навіть не намагався здійснити цілеспрямоване буріння безпосередньо в магматичну камеру.

Як пояснив вулканолог з Університету Аляски  Джон Ейхельбергер, зазвичай обговорення такої теми закінчується насмішками і заявами про провокування виверження. Не кажучи вже про те, що мало хто вірить у те, що магматичну камеру можливо знайти.

Але неймовірне везіння довело, що це помилкова реакція. 2009 року проєкт геотермального буріння для ісландської енергетичної компанії Landsvirkjun несподівано натрапив на магматичну камеру поблизу грізного вулкана Крафла. Попри застереження, не відбулося ніякого виверження вулкану, тож тепер вчені знають, що буріння в магмі може бути безпечним.

2013 року та сама команда, яка зробила відкриття, запустила проєкт Krafla Magma Testbed, щоб спробувати повторити свій успіх. Саме в межах цього проєкту на 2026 рік заплановано початок буріння. Вчені мають на меті перш за все поглибити наші знання про магму.

“Ми не маємо прямих знань про те, як виглядають магматичні камери, що, звичайно, має вирішальне значення для розуміння вулканів”, – пояснив Пао Папале з Національного інституту геофізики і вулканології в Італії.

Науковці планують розмістити в магмі низку датчиків, які продовжуватимуть вимірювати такі властивості, як температура. Вони мають намір також вивчити, як гірська порода переплавляється в магму, а також знайти індикатори, які могли б розповісти про наближення виверження вулкана, яке наразі важко передбачити.

Окрім цього, вчені мають намір зробити свій вклад і в галузь відновлюваної енергетики. Вони сподіваються розробити нову форму генерації геотермальної енергії, яка називається близькомагматичною геотермальною, що використовує екстремальне тепло розплавленої породи для нагрівання води до ще вищих температур, ніж ті, що можливі за допомогою сучасних технологій.

Для того, аби ця технологія отримала застосування по всьому світу вченим, щоправда, потрібно зрозуміти, як точно визначити, де під поверхнею Землі ховаються магматичні камери і можливо їхнє випадкове відкриття сприятиме цьому.

Джерело obozrevatel

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше