Чи є російська РСЗВ “Торнадо” небезпечним аналогом HIMARS: що відомо про машину (фото)

Армія росії обстрілює позиції ЗСУ з реактивних систем залпового вогню 9К515 “Торнадо-С”. Озброєння використовується як оперативно-тактичний ракетний комплекс для ураження тилу і за грамотного використання перетворюється на “російський HIMARS”, пишуть військові аналітики порталу “Мілітарний”.

РСЗВ помітно перевершує за бойовими можливостями попередника — радянський комплекс “Смерч”. Розробники запевняють, що керовані реактивні снаряди калібру 300 мм вражають цілі на відстані до 120 км. Система управління вогнем із ГЛОНАСС-навігатором у пусковій установці дає змогу наводитися на ціль без станції розрахунку балістики.

“Дальність стрільби керованих реактивних снарядів становить понад сто кілометрів. Точність стрільби снарядів “Торнадо-С” у 15-20 разів вища, ніж у снарядів його попередника РСЗВ “Смерч”, — йдеться в презентації РСЗВ військової корпорації “Ростех”.

Перші дані про обстріли України з РСЗВ “Торнадо-С” з’явилися на початку березні минулого року, коли окупанти обстріляли місто Покровськ Донецької області. На місці обстрілу знайшли залишки блоку управління ракети 9Б706.

Вдруге систему випробували в Авдіївці вже наприкінці березня 2022 року. Далі блоки управління ракет від “Торнадо” знаходили в Красногорівці, Кривому Розі та інших українських містах.

 

“Торнадо-С” чи HIMARS. Яка бойова машина все ж краще?

РСЗВ 9К915 “Торнадо-С” — досить рідкісний екземпляр в арсеналі армії рф. Спочатку у ЗС росії могло бути максимум 20 таких систем, зазначають аналітики видання Defense Express.

“У листопаді 2022 року корпорація “Ростех” заявляла про нібито передачу в армію рф партії нових систем типу “Торнадо-С” і “Торнадо-Г”, а також про перехід на виробництво в три зміни таких ракетних комплексів і керованих реактивних снарядів до них”, — підкреслили фахівці.

За оцінками військового експерта Павла Нарожного називати “Торнадо-С” аналогом американського HIMARS не варто. Остання — це високомобільна й універсальна пускова установка, з якої можна запускати безліч типів ракет.

Російські та радянські конструктори йшли іншим шляхом. Наприклад, в установці “Град” один тип ракет і калібр напрямних на 122 мм. У РСЗВ “Угаран”, “Смерч” і “Торнадо” схожа історія — одні калібри на 220 і 300 мм.

“В американських системах немає калібрів, напрямні там стоять у контейнері. Сам контейнер змінюють щоразу під час стрільби і в ньому може бути різний тип ракет. HIMARS стріляє ракетами на 40 і 84 км, а далекобійними ракетами ATACMS на 300 і навіть на 600 км у новіших модифікаціях”, — розповів фахівець.

Інше питання полягає в точності наведення на цілі. Російські конструктори явно перебільшують цей показник у своїх РСЗВ, додає Нарожний.

“HIMARS наводиться інерціальною системою наведення, скоригованою за GPS. Якщо забити однакові координати для двох ракет і це буде будинок, то перша зробить отвір, а друга залетить у нього і вибухне всередині. У “Торнадо-С” прогалини в 15-20 метрів через іншу навігаційну систему”, — пояснює аналітик.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше