Гіперзвукова космічна гармата Green Launch за 10 хвилин доставить вантаж до орбіти Землі

Оскільки космічні ракети дороги завдають шкоди навколишньому середовищу та іноді просто вибухають ще на старті або в польоті, людство шукає більш ефективні альтернативи. Крім «кінетичної гармати» SpinLaunch, що розкручує об’єкт до великої швидкості перед запуском у космос, з’явився й інший варіант – величезна газова гармата компанії Green Launch.

Виконавчий директор компанії доктор Джон У. Хантер (John W. Hunter) 30 років тому очолював проект Super High Altitude Research Project (SHARP) у Ліверморській національній лабораторії, де займалися розробкою найбільшої та найпотужнішої у світі «водневої імпульсної пускової установки».

По суті, це довга труба, заповнена воднем з додаванням гелію і кисню. Гази є альтернативою пороховому або іншому піротехнічному заряду, розганяючи корисний вантаж до величезних швидкостей. У 1992 році на 122-мм установці вдалося досягти швидкості в 9 махів. У компанії стверджують, що рішення набагато масштабується краще, ніж запропонований SpinLaunch варіант.

Для того, щоб виводити вантажі на орбіту, снаряди, що запускаються, повинні мати додатковий ступінь з ракетним двигуном, що забезпечує прискорення і можливість маневрувати в космосі для виходу на потрібну орбіту.

У Green Launch вважають, що вартість запусків буде мінімальною, приблизно на порядок нижчою як вартість запуску вантажу  традиційним способом. Крім того, відсутність у ракет першого ступеня дозволить захистити природу від шкідливого впливу, оскільки спалювання водню в самій гарматі не залишає викидів, крім води. А оператори угруповань супутників матимуть можливість запускати їх по одному, що дозволить уникнути ризику втратити разом пару сотень об’єктів у разі невдалого старту ракети.

Здійснювати запуски можна кожні 60-90 хвилин. Іншими словами, виводити об’єкти в космос на низьку навколоземну орбіту з висотою 300-1000 км можна менше ніж за дві години, а сам снаряд добиратиметься після пострілу до місця призначення буквально за 10 хвилин.

Компанія вже побудувала тестову установку висотою 16,5 м і наприкінці минулого року випробувала її на майданчику в Арізоні, досягнувши швидкості понад 3 махів і відправивши снаряд у стратосферу. Цього року компанія має намір забезпечити об’єкту швидкість, достатню для подолання т.з. ‘Лінії Кишені’ – висоти 100 км, на якій пролягає кордон з космосом.

Серед партнерів та клієнтів – Каліфорнійський університет у Сан-Дієго та Гарвард, спонсором виступає Національний науковий фонд США. Зокрема, проект здатний надати цінні дані кліматологам, забравши зразки атмосфери з висоти 30-100 км – тут дуже високо для куль-зондів і дуже низько для супутників, а звичайні ракети здатні забруднити проби своїм вихлопом.

Джерело newatlas

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше