Що відомо про ракету Х-22, якою ЗС рф вдарили по житловому будинку в Дніпрі

Російські війська вкотре застосували протикорабельну ракету Х-22 проти наземної цілі. Це високошвидкісний і вкрай неточний боєприпас, який Повітряні сили зараз не можуть збивати.

14 січня під час масованого обстрілу України ворожа ракета поцілила в житловий будинок у Дніпрі. Як пізніше повідомили в українському командуванні, удару було завдано з радянської ракети Х-22.

Х-22 “Буря” — це сімейство надзвукових крилатих протикорабельних ракет великої дальності. Розроблялася ракета 1958 року зусиллями ОКБ-155-1. Боєприпас є частиною арсеналу стратегічних бомбардувальників Ту-22М3


Ту22М3 з крилатою ракетою Х-22

Ракета довжиною 11,6 метра, а діаметром 0,94 метра. Її маса складає 5780 кг, з яких бойова частина складає 960 кг, якщо використовується фугасна бойова частина. Швидкість Х-22 становить 3,5 Маха — це близько 4200 км/год. Таких високих показників вдалося досягти за рахунок маршового двигуна із рідким ракетним двигуном.

За час експлуатації ще СРСР було створено безліч модифікацій ракети, а рф на її основі створили ракету Х-32. Спочатку ракета створювалася для удару проти морських цілей. У СРСР її називали грозою авіаносців. Для 1970-х років вона була жахливою зброєю проти морських цілей, проте проти наземних цілей Х-22 не така ефективна.

Неточна та неефективна ракета

900 кг вибухової речовини й висока швидкість зобов’язують ракету Х-22 бути точною. Однак радянським інженерам цього не вдалося зробити. Х-22 має застарілу елементну основу. Щоб уразити ціль на землі льотчик бомбардувальника Ту-22М3 повинен спершу побачити за допомогою станції радіолокації на літаку ціль, і на радіолокаційній головці самонаведення Х-22. Після захоплення наземного об’єкта його потрібно ідентифікувати, а потім запускати.

Вже на цій стадії можуть бути помилки, як пишуть Defense Express. Технологічна база 1960-х років може дозволити захопити необхідну ціль. Понад те, в СРСР відразу припускали, що для знищення авіаносця потрібно 9 ракет Х-22.


Захоплення цілі РЛС та ракетою, пуск ракети, запуск двигуна та набір маршової висоти, зниження та уповільнення до 2 махів, а потім ураження цілі

Через примітивний радар та інерційну навігаційну систему на основі гіроскопа, кругове відхилення Х-22 становить 600 метрів. Це означає, що якщо ЗС рф цілилися в якийсь об’єкт у міській забудові, то ракета може потрапити до будь-якої точки в межах 600 метрів. Тому доктрина СРСР передбачала використання Х-22 із ядерною боєголовкою, щоб компенсувати неточність потужністю удару.

Складнощі додає не тільки низька точність ракети, але і її підготовка до використання. У ракетному двигуні використовують вкрай токсичне ракетне паливо, тому обслуговуючий персонал робить усі маніпуляції у протигазі та спецкостюмі. Мабуть, тому місце удару у Дніпрі ще довгий час диміло.

Чи можливо збити ракету Х-22?

Дальність запуску ракети Х-22НА становить 600 км. Що далі мета, то менша точність. Тому в рф намагаються їх використовувати за максимального наближення до мети, але не заходячи на територію України.

У Командуванні Повітряних сил заявили, що Україна не має засобів ППО, які б змогли збити ракету Х-22. Радянський Союз спочатку розробляв боєприпас для подолання протиповітряної оборони ворога. Звідси і найвища швидкість і маршева висота польоту до 22,5 км. Більшість зенітних ракетних комплексів не здатні її збити.


Х-22 має 960 кілограм вибухової речовини

“З початку військової агресії росії по території України було випущено понад 210 ракет цього типу. Жодну з них не було збито засобами протиповітряної оборони”, — заявив командувач Повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук.

Він також додав, що всі попередні заяви про збиття Х-22 виявилися помилковими.

Збивати крилату ракету можуть лише сучасніші ЗРК типу Patriot PAC-3 і SAMP/T. Обидва комплекси Україна очікує отримати найближчими місяцями. Навчання на американському Patriot вже почалося.

Резонансні випадки ударів ракетою Х-22:

  • 27 червня торговий центр “Амстор” у Кременчуці
  • у ніч із 28 на 29 вересня житлова забудова у Дніпрі
  • 14 січня удар по дев’ятиповерхівці у Дніпрі

Нагадаємо, кількість загиблих внаслідок удару по житловому будинку у Дніпрі збільшилася до 35. Президент України Володимир Зеленський заявив, що всіх причетних змусять відповідати за ракетний терор.

Джерело focus

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше