Стародавні скіфи виявилися хліборобами

Уявлення про скіфів як про войовничі кочові народи може бути далеко від дійсності, з’ясували вчені з Мічиганського університету. Вони провели аналіз древніх кісток і змогли більше дізнатися про спосіб життя цього племені, повідомляє PLOS One.

Скіфи проживали в євразійському степу. Вважається, що їх розквіт припав на 700-200 роки до нашої ери. Збереглися історичні свідчення про зустрічі з ними (зокрема, записи давньогрецького історика Геродота), а також археологічні артефакти. У похованнях скіфів, як правило, багато військової амуніції та зброї, що дозволяє судити про них як про войовничий народ.

Але насправді, як показало нове дослідження, багато скіфів вели осілий спосіб життя і займалися сільським господарством. Лише невелика частина населення здійснювала тривалі подорожі.

Команда провела ізотопний аналіз скіфських зубів і кісток, знайдених в трьох могильниках на території центральної та східної України. Вчені досліджували останки 56 осіб, а також кількох корів і свиней – це допомогло їм більше дізнатися про худобу і раціон древніх племен.

Ізотопний аналіз допомагає встановити, де і коли жила конкретна людина. Комбінації ізотопів у ґрунті поглинаються рослинами, а рослини, своєю чергою, потрапляють в організм людей і тварин. Кожен географічний регіон має свою ізотопну сигнатуру. Оскільки ізотопи розпадаються з відомою швидкістю, їх можна використовувати в якості «маркерів» не тільки простору, але і часу. Ізотопний аналіз навіть може виявити, ходив чи людина з місця на місце протягом свого життя.

Дослідники проаналізували ізотопи стронцію, кисню, азоту та вуглецю у скіфів і порівняли їх зі зразками більш древніх мешканців України (від неоліту до залізного віку). Виявилося, що люди з усіх трьох поховань часто споживали просо. Це говорить про розвинене сільське господарство та осілий спосіб життя. Лише двоє їли менше проса і, очевидно, часто переміщалися.

Вчені відзначили, що народ, який сьогодні відомий під загальною назвою «скіфи», насправді являв собою кілька відокремлених груп, які відрізнялися різним укладом і способом життя. Скіфська епоха була «періодом протиріч» між ними.

Нові дослідження можуть розкрити подробиці життя скіфів, допомогти вченим відійти від «кліше і стереотипів в сторону багатшого і реалістичного розуміння людської історії», зазначили автори. Інше дослідження показало, що серед кочівників панували суворі звичаї. На останках з древніх поховань збереглася велика кількість слідів насильства.

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше