У собак виявили здатність розпізнавати людську брехню

Вчені з Віденського університету провели три експерименти, в основному етапі якого брали участь 120 собак, що належать до 36 різних порід, в тому числі тер’єри і бордер-коллі. Другий і третій етапи (60 і 80 собак відповідно) були контрольними. Вік тварин коливався від п’яти місяців до 14 років (в середньому – 5,31 року), пише Naked-Science.

Всі експерименти проходили в одній кімнаті 6,05 на 3,33 метра, в яку можна було потрапити через дві різні двері. Туди ставили два непрозорих пластикових відра різного кольору завширшки 15 сантиметрів, розташовуючи їх на відстані півтора метра один від одного і на рівному віддаленні від собаки (1,76 метра). Відра накривали паперовими кришками, які випробовувані могли відсунути мордою або лапою. Процес записували на три камери.

Спочатку собак вчили слухати поради невідомої людини, щоб вибрати, в якому з відер заховано частування й отримати винагороду. Потім правила міняли: тваринам дозволяли спостерігати, як людина- «ховальник» переносить ласощі з одного відро в інше, а «порадник» спостерігав за цим (на наступному етапі друга людина виходила з кімнати) і направляла тварину. Дослідники дивилися, чи будуть собаки продовжувати слідувати рекомендаціям.

Важливе уточнення: після того, як ласощі поміщали у відро і собака це бачила, перша людина крадькома витягала їжу і виносила її з приміщення. Таким чином гарантували чистоту експерименту: ні в одному з відер не було частування, коли тварина робила вибір. Отже, вони не покладалися на нюх.

На основі відеозаписів вчені оцінювали вибір собак і час очікування. Як виявилося, піддослідні не слухали людини, якщо розуміли, що під час переховування їжі її не було в кімнаті, а значить, вона не була в курсі, куди поклали частування. Більш того, половина тварин ігнорували поради, коли знали, що їх намагаються обдурити і вказують не на те відро.

За словами вчених, коли аналогічні завдання виконували п’ятирічки і примати, вони з більшою ймовірністю, ніж собаки, дотримувалися порад «брехуна» і давали себе обдурити. Але часом результат залежав від породи: тер’єри, які брали участь в контрольному етапі експерименту разом з бордер-коллі, вели себе як діти і мавпи, тобто частіше йшли на поводу «порадника».

Джерело naked-science

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше