“Найгірша система”: ракети рф промахуються через супутникову навігацію ГЛОНАСС — Bloomberg

Як з’ясували дослідники, ГЛОНАСС є найгіршою системою з чотирьох, що існують у світі, її похибка сягає 10 метрів.

Росія не може точно наводити ракети у війні з Україною через недосконалість супутникової системи навігації ГЛОНАСС. Агентство Bloomberg розкрило недоліки цієї технології, поспілкувавшись з експертами.

Ще в 1980-х роках СРСР запустив на орбіту 24 супутники для системи позиціювання, навігації та синхронізації під назвою ГЛОНАСС, щоб конкурувати з американською GPS, контрольованою Пентагоном. Це угруповання стало в пригоді росії під час війни з Україною, коли США позбавили окупантів доступу до своєї супутникової навігації військового рівня. Водночас ГЛОНАСС менш точна порівняно з GPS і сильно застаріла, хоча росіяни регулярно оновлювали свої супутники.

Старший викладач Школи цивільного та екологічного будівництва Університету Нового Південного Уельсу в Сіднеї Крейг Робертс у своїх дослідженнях порівняв ГЛОНАСС з американською GPS, європейською Galileo, китайською BeiDou і виявив, що російська система сильно поступається конкурентам. Як виявилося, вона має найнижчу якість наземних станцій управління і космічного атомного годинника, що знижує точність вимірювань.

“Усі знають, що ГЛОНАСС — найгірша система. Якщо я вимірюю місце розташування, використовуючи всі чотири угруповання для опрацювання одних і тих самих даних, то ГЛОНАСС опиниться в самому низу”, — запевняє вчений.

24 супутники мережі ГЛОНАСС працюють на навколоземній орбіті
Фото: Life

За даними Джона Гарді, заступника директора програми по росії Фонду захисту демократій, безпартійного дослідницького інституту у Вашингтоні, похибка ГЛОНАСС становить близько 10 метрів. Це досить велика різниця, яка може призвести до промаху і незнищення цілі. Навіть якщо в майбутньому Росія зможе поліпшити свою систему навігації, зараз її неточність значно знижує її боєздатність.

Як розповів агентству Брюс МакКлінток, старший дослідник політики в RAND Corp і голова Ініціативи космічного підприємництва (Space Enterprise Initiative), сигнали ГЛОНАСС є менш надійними і точними для наведення зброї, тому військове керівництво росії пішло іншим шляхом — створило бомби вагою 1500 кг. Таким чином вони намагаються компенсувати похибку влучання великою потужністю.

“Одна з причин, через яку росіянам необхідно створити таку велику бомбу, — це їхня нездатність отримати точні боєприпаси”, — пояснив експерт.

Модель супутника ГЛОНАСС-К у Росії
Фото: Ведомости

Росія також використовує менш захищені сигнали GPS комерційного рівня для атаки цивільних об’єктів в Україні. За словами Павла Лузіна, старшого наукового співробітника Фонду Джеймстауна, всі російські системи озброєння використовують чіпи, що об’єднують сигнали ГЛОНАСС і GPS.

“Цього достатньо для атаки великих стаціонарних цілей, як-от житлові будинки, лікарні, електростанції, торгові центри та порти”, — додав він.

Росія продовжує модернізувати власну супутникову навігацію, і в серпні за допомогою ракети вивела на орбіту супутник “Глонасс-К2”. Як пишуть російські ЗМІ, апарат має прослужити 10 років і забезпечити точність менше ніж 30 см. Це перше за довгий час оновлення супутникової мережі, а всього на програму планують витратити близько $5 млрд.

Павло Лузін зазначив, що більша частина супутників російського угруповання вже застаріли, а у багатьох інших термін придатності теж добігає кінця, тому для повноцінної роботи системи їм знадобиться 20 нових космічних апаратів до кінця десятиліття. Ось тільки росіяни можуть виробляти та відправляти в космос не більше двох супутників на рік, оскільки через санкції їм не вистачає електроніки.

“Їхня найбільша проблема — як врятувати саму систему”, — вважає дослідник.

Поки росія намагається усунути недоліки ГЛОНАСС, Україна вже користується більш надійною технологією GPS військового рівня завдяки кодам доступу від США. Вона дає змогу застосовувати надточні системи озброєння, як-от ракетні установки Himars, і завдавати чутливих ударів по об’єктах ЗС рф на окупованій території.

Раніше писали, що росія адаптує ракети П-500, П-700 і П-1000 для атаки наземних цілей. З’явилася інформація, що на них почали встановлювати чипи ГЛОНАСС, але процес триватиме щонайменше півроку.

Джерело bloomberg

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше