NASA вирішило використовувати Falcon Heavy замість SLS для запуску міжпланетної станції Europa Clipper

NASA вирішило запускати нову міжпланетну станцію Europa Clipper на надважкій ракеті Falcon Heavy приватної космічної компанії SpaceX — апарат планують запускати з пускового майданчика космічного центру ім. Кеннеді на мисі Канаверал в жовтні 2024 року. Сума контракту за запуск — близько 178 мільйонів доларів.

Метою Europa Clipper стане вивчення Європи, великого крижаного супутника Юпітера. Станція займеться дослідженнями крижаної поверхні та підповерхневого океану супутника, що не замерзає через гравітаційний вплив на супутник Юпітера. Вчені припускають, що на дні океану можуть проходити гідротермальні процеси, здатні створити необхідні умови для розвитку мікробіологічного життя.

В арсеналі Europa Clipper знаходяться дев’ять наукових приладів — магнітометр, аналізатори пилових частинок та плазми, радар, спектрографи, спектрометри й камери. З їх допомогою станція складе карти структури та морфології поверхні супутника, виявить відмінності в товщині крижаної кори, а також проаналізує склад гейзерів і визначить властивості океану. Для обміну даними з Землею апарат буде використовувати 3-метрову антену, а електроживлення систем забезпечать дві сонячні панелі загальною площею 90 м2. За планом, збірка апарату завершиться наступного року, після чого почнуться комплексні випробування в рамках підготовки до запуску.

Спочатку NASA затвердив запуск Europa Clipper на надважкій ракеті Space Launch System (SLS), яку спочатку планувалося ввести в експлуатацію ще у 2018 році. Але технологічні проблеми, зриви термінів і занадто висока ціна змусили NASA шукати альтернативу, і 23 липня агентство оголосило свій вибір — Falcon Heavy.

Переліт до Юпітера займе близько семи років. Після запуску в жовтні 2024 року станція здійснить гравітаційний маневр біля Марса в лютому 2025 року, потім біля Землі — в грудні 2026 року і прибуде до Юпітера у квітні 2030 року. Основна наукова програма Europa Clipper розрахована на 109 днів з можливістю подальшого продовження. Після завершення місії вчені хочуть зіштовхнути станцію з Ганімедом, щоб уникнути забруднення Європи земними матеріалами.


  • Ракета-носій Falcon Heavy — сама вантажопідйомна ракета з нині діючих. Вона може виводити до 63,8 тонни на низьку навколоземну або 26,7 тонни на геоперехідну орбіту в повністю одноразовому варіанті й до восьми тонн на геоперехідну орбіту при збереженні всіх сегментів першого ступеня.
  • Перший тестовий політ Falcon Heavy відбувся 6 лютого 2018 року. Тоді в рамках демонстраційної місії в напрямку Марса відправили особистий електромобіль Ілона Маска — Tesla Roadster з манекеном на прізвисько Starman.
  • 11 квітня 2019 SpaceX провела перший комерційний запуск своєї надважкої ракети-носія Falcon Heavy. Ракета успішно вивела на орбіту саудівський супутник зв’язку, а всі три блоки першого ступеня вдалося повернути на Землю. Бічні прискорювачі приземлилися на космодром в зонах LZ-1 та LZ-2 на мисі Канаверал, а центральна частина першого ступеня — на морській платформі. З того часу Falcon Heavy більше не запускали, але на цей рік заплановано аж три нових запусків.
Джерело itc.ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше