Штучний інтелект «‎віщує» погоду точніше за метеорологів — і за хвилину видає 10-денний прогноз

Програма GraphCast від дослідників DeepMind перевершила традиційну європейську систему прогнозування погоди у 99% під час 12 000 вимірювань.

ШІ-модель запускається з настільного комп’ютера та робить точні прогнози всього за кілька хвилин — тоді як найпотужніші традиційні метеорологічні інструменти працюють годинами, пишуть у статті Nature.

«Наразі GraphCast лідирує в перегонах серед моделей штучного інтелекту», — каже комп’ютерний науковець Адітя Гровер з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.

Нині для прогнозування погоди у світі використовують так зване чисельне погодне прогнозування (NWP) — підхід, який використовує математичні моделі й дані з буїв, супутників і метеостанцій. Розрахунки досить точно показують, як тепло, повітря та водяна пара рухаються в атмосфері, але такі інструменти досить дорогі та енергомісткі.

Альтернативні інструменти з ШІ вже розробили кілька відомих технологічних компаній, у тому числі DeepMind, виробник комп’ютерних мікросхем NVIDIA, китайська технологічна компанія Huawei, а також низка стартапів, таких як Atmo з Берклі, Каліфорнія. Штучний інтелект працює у 1000-10 000 разів швидше, ніж звичайні моделі NWP, залишаючи більше часу для інтерпретації та передачі прогнозів.

Погодна модель Pangu від Huawei — нині найпотужніший конкурент стандартної системи NWP Європейського центру середньострокових прогнозів погоди (ECMWF) у Редінгу, Великобританія, яка забезпечує найкращі у світі метеорологічні прогнози до 15 днів наперед. Водночас обидва інструменти, здається, вже перевершила GraphCast від DeepMind, яку навчали на даних погоди з 1979 по 2017 рік, аби вона могла запам’ятати зв’язки між погодними змінними, такими як атмосферний тиск, вітер, температура та вологість.

В DeepMind виявили, що GraphCast також може використовувати глобальні прогнози погоди з 2018 року, щоб зробити прогнози на 10 днів уперед менш ніж за хвилину, і вони були точнішими, ніж система прогнозування високої роздільної здатності (HRES) — одна з версій NWP, якій для прогнозу потрібні години.

«У тропосфері GraphCast перевершує HRES у більш ніж 99% із 12 000 вимірювань, які ми провели», — каже комп’ютерний науковець Ремі Лам з DeepMind в Лондоні.

На всіх рівнях атмосфери GraphCast перевершила HRES у 90% прогнозів. Модель також ефективно визначала екстремальні погодні явища, як-от рух тропічних циклонів, суворі холоди чи спеку — в одному конкретному прикладі інструмент передбачив наближення урагану Лі до Лонг-Айленда за 10 днів до того, як це сталося, тоді як традиційні технології прогнозування погоди, які використовували метеорологи в той час, відставали.

У порівнянні з моделлю Huawei GraphCast була кращою у 99% прогнозів.

Водночас ШІ-моделі можуть покращити певні типи прогнозування погоди, з якими стандартні інструменти не справляються — як-от прогнозування кількості опадів, які випадуть на землю протягом кількох годин.

«Стандартні фізичні моделі все ще потрібні, щоб отримати оцінки глобальної погоди, які спочатку використовуються для навчання моделей ШІ», — кажуть дослідники. «Передбачаємо, що мине ще два-п’ять років, перш ніж люди зможуть використовувати прогнози на основі машинного навчання для прийняття рішень у реальному світі».

Незабаром GraphCast або принаймні основа алгоритму штучного інтелекту, який забезпечує прогнози інструменту, може з’явитися в більш масових сервісах. За даними Wired, Google нині може досліджувати, як інтегрувати модель у свої продукти.

Джерело itc

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше