Українців змусять купити нові лічильники газу за 25 тисяч гривень

В Україні уряд хоче змінити систему обліку спожитого газу. Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє із травня 2022-го року рахувати спожитий газ не у кубометрах, а у кВт*год. Звісно, старі лічильники для нового обліку не підходять, отже їх потрібно замінити на нові. Купувати ці лічильники доведеться споживачам за приблизно 20-25 тис. грн за ціною станом на сьогодні.

Економічна Правда повідомляє, що цей опалювальний сезон останній, в якому будуть платити за кубометри. З 1 травня 2022 року у квитанціях будуть кіловат-години.

Навіщо міняти систему обліку?

Облік у кубометрах пережиток радянських часів. При такому обліку не враховуються базові показники якості газу. Більшість країн заходу вже давно перейшли на нову систему обліку – в енергетичних одиницях. Новий закон започатковує перехід на таку систему й в Україні.

Кубометри вимірюють кількість, або ж об’єм спожитого газу, а кВт*год покаже якість палива. Річ у тім, що як нам відомо, якість газу в наших трубах дуже різна. І останні роки все більше споживачів нарікають на збільшення часу приготування їжі, при цьому, лічильник рахує більше спожитого блакитного палива. Після переходу на нову систему українці будуть платити за кількість спожитої енергії, а не за обсяг газу, який пройшов по трубі.

За словами експертів ринку, перехід на нову систему буде не різким, а поетапний. Спочатку переведуть великі споживачі, підприємства та теплоенерго. А в останню чергу почнуть переводити приватних споживачів, населення.

У Європі (у країнах ЄС) вже давно запроваджені енергетичні одиниці. На торговельних майданчиках ціни публікуються в євро за МВт-год. Це значить, що споживачі платять за енергетичну корисність газу, а не за обсяг. Це більш справедливо“, – пояснює голова біржового комітету Української енергетичної біржі Олексій Дубовський.

Розмови про необхідність запровадження такого порядку в Україні ведуться давно, оскільки різні системи обліку газу в Україні та ЄС завдають незручностей трейдерам, які імпортують або експортують газ.

За паливо з ЄС трейдери платять, виходячи з вартості 1 кВт-год енергії. Для перерахунку кубічного метра газу на кВт-год застосовується стандартний коефіцієнт – 10,6.

Оскільки калорійність газу змінюється, то й змінюється і коефіцієнт, і в трейдерів часто виникають дисбаланси.

Придбане паливо перераховують на кубометри, а коли трейдер підіймає газ зі сховища та його експортує, то газ знову перераховують на кВт-год. Якщо коефіцієнт змінився, то лише на перерахунку трейдер може отримати збитки.

Дискомфорт відчувають і побутові споживачі, адже газ за калорійністю відрізняється залежно від регіону.

Наприклад, за даними Оператора газотранспортної системи, у вересні найвища калорійність газу була в Івано-Франківській області – 8 374 ккал/куб, найнижча – у Кіровоградській – 8 034 ккал/куб.

Різниця 4% означає, що мешканцю Кіровоградщини для отримання такої ж кількості енергії потрібно спалити на 4% більше газу.

Для сімей, які споживають багато палива, його калорійність має велике значення. За системи обліку в кубометрах і низької калорійності газу вони протягом року переплачують тисячі гривень.

Після початку роботи нових правил споживачі платитимуть лише за отриману енергію.

Чекати лишилося недовго

Нову систему обліку планують запровадити з 1 травня 2022 року.

Закон передбачає перехід на облік газу в енергетичних одиницях під час транспортування, зберігання, розподілу, видобування, купівлі-продажу, постачання та споживання, у тому числі – під час митного контролю та оформлення під час переміщення газу через митний кордон України, пояснили ЕП в Операторі газотранспортної системи.

Отже, після 1 травня споживачі будуть отримувати рахунки з кількістю спожитих кВт-год енергії.

Розрахунки відбуватимуться в кіловат-годинах. Постачальник буде встановлювати ціну за кіловат-годину“, – пояснив автор законопроєкту Андрій Жупанін.

Проте традиційні кубометри з рахунків не зникнуть. Для зручності споживачів у них вказуватимуть обсяг використаного палива за старими показниками. Зрештою, усі лічильники обраховують саме кубічні метри.

Звідки споживачі зможуть дізнатися про калорійність газу та хто це контролюватиме?

Ця інформація доступна на сайті Оператора газотранспортної системи, а контрольні перевірки калорійності щотижня здійснює “Укртрансгаз”.

Перехід на нову систему обліку дозволить автоматично враховувати якість газу. Споживач платитиме за енергію, яку цей газ дає, а не за обсяг. Так вирішується проблема, коли споживачі платять однакову ціну за газ з різною калорійністю, зазначили в Регіональній газовій компанії Дмитра Фірташа.

Також споживачі зможуть порівнювати ціну на газ з вартістю електроенергії та вибирати, яким ресурсом користуватися вигідніше. Наприклад, у червні середня ціна на газ становила 0,28 грн за кВт-год, а електроенергія – 1,36 грн за кВт-год.

У законі також передбачена норма про те, що споживачі не повинні платити більше за газ, який не відповідає стандартам, наприклад, за підвищену теплоту згоряння, бо при його спалюванні калорії не дають потрібного ефекту.

Скільки заплатимо за комуналку

На європейському ринку ціна на газ злетіла до історичного максимуму, це вплинуло на ситуацію і в Україні. Проте прості українці у своїх платіжках за комуналку наслідків енергетичної кризи не помітять.

Ось як вирішили проблему:

  • запровадили річні тарифи на газ (за ними вже сплачуємо за блакитне паливо) з фіксованою до кінця опалювального сезону 2021/2022 ціною;
  • “Нафтогаз” продає постачальникам газу та теплокомуенерго блакитне паливо за порівняно низькою ціною, це дає можливість утримувати тарифи й для населення;
  • з центрального бюджету до бюджетів населених пунктів спрямували 4% податку на доходи фізосіб, щоб вони могли з місцевих бюджетів компенсувати різницю у тарифах;
  • з державного бюджету виділятимуть субвенції для тих населених пунктів, яким не вистачає зібраних податків. У такому разі з держскарбниці компенсують 80% дефіциту теплокомуненерго.

Тарифи на опалення для населення не будуть підвищуватися ні в одному з регіонів. Це визначено Меморандумом, укладеним у межах Конгресу місцевих і регіональних влад при президентові України. Умови цього документа повинні виконуватися по всій Україні“, – пояснив міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов.

Джерело ЕКОНОМІЧНА ПРАВДА pmg.ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше