Вчені розкрили одну з таємниць загадкової Долини глеків в Лаосі

Вчені нарешті дізналися справжню епоху величезних таємничих об’єктів лаоської Долини глеків. Про це пише Science Alert.

Долина глечиків – група майданчиків з величезними кам’яними об’єктами в Лаосі в провінції Сіангкхуанг. Тут знаходяться тисячі великих кам’яних горщиків, розсіяних біля підніжжя Аннамського хребта, що розділяє Лаос і В’єтнам. У 2019 Долині глечиків було присвоєно статус Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Це досить загадковий об’єкт – у деяких «глечиків» є кришки, але більшість відкриті. Первісне призначення цих об’єктів дотепер оповите таємницею, а саме значення забуте. Протягом декількох десятиліть дослідники припускали, що глечики були частиною доісторичної практики поховання. Місцеві легенди та перекази припускають, що глечики, часом доходять до трьох метрів у висоту, використовувалися, серед іншого, для зберігання їжі, алкоголю і дощової води.

За трагічних причин сучасним археологам було практично неможливо вивчити ці місця і дізнатися правду. Таким чином, таємниця глечиків залишалася нерозкритою, оскільки досліджено менш як 10 відсотків мегалітів, кажуть дослідники.

Однак в останні роки почалися експедиції в обрані безпечні місця, і тепер археологи роблять важливі відкриття про ці незвичайні об’єкти, деякі з яких стоять окремо, а інші зібрані у великі групи.

До недавніх пір було невідомо, коли глечики вперше розмістили на рівнині або звідки було взято камінь. Але згідно з аналізом, проведеним з використанням методу оптично стимульованої люмінесценції для визначення віку стародавнього каменю, швидше за все глечики були розміщені ще в кінці другого тисячоліття до нашої ери.

У деяких частинах долини знайшли людські скелети або фрагменти кісток – радіовуглецеве датування показало, що вони з’явилися там значніше пізніше, між IX-XIII століттями нашої ери.

Представлені дані свідчать про те, що розміщення мегалітів передувало похоронної діяльності, пізніше розгорнутої навколо глечиків, що вказує на повторне використання місць і неминуще ритуальне значення.

Вивчення мегалітів на одній ділянці також дозволяє припустити, що з найбільшою ймовірністю кар’єр, звідки брали каміння, знаходився в 8 км від того місця, де розмістили глечики. Тобто стародавні будівельники могли транспортувати об’єкти, за деякими оцінками, важили більше 30 тонн.

Однак навіщо ці глечики поставили спочатку і як вони зберегли своє місце розташування, все ще незрозуміло.

Джерело sciencealert

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше