Велика частина чистої енергії вже дешевше викопного палива

Відновлювана енергія продовжує поширюватися по планеті, попри пандемію, і стає все дешевше. Майже дві третини сонячних і вітрових станцій, побудованих у 2020 році, виробляють електрику, яке вже обходиться дешевше викопних варіантів палива, говориться в доповіді Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA). На аукціонах ціна на енергію сонця і вітру опускається вже до 3 центів за кВтг без всякої держпідтримки, що нижче ціни на вугілля – найдешевшого і найбруднішого джерела викопної енергії.

Завдяки державній підтримці, новим технологіям і стрімкому розвитку індустрії енергія сонця і вітру перетворилася з дорогого нішевого курйозу в сильного конкурента. В ході цього процесу, пишуть автори доповіді, стало ясно, що поновлювані джерела енергії (ВДЕ) стануть основою електричної системи й допоможуть декарбонізіровати енергетику.

«Сьогодні ВДЕ – найдешевше джерело енергії, – сказав гендиректор IRENA Франческо ла Камера. – ВДЕ представляють країнам, залежним від вугілля, економічно привабливий метод поступового переходу, який гарантує, що вони зможуть забезпечити зростаючі енергетичні потреби при економії коштів, зростанні робочих місць, підтримці розвитку і досягненні кліматичних цілей».
Нова доповідь IRENA «Вартість вироблення відновлюваної енергії» демонструє, що 162 ГВт або 62% загального виробництва відновлюваної енергії за минулий рік обійшлися дешевше, ніж нове викопне паливо. Чисте паливо за зниженими цінами дає розвиненим і країнам, що розвиваються серйозний економічний привід відмовитися від вугілля, пише ZME Science.

Станції ВДЕ, що з’явилися за 2020 рік, знизять вартість електричного сектора в країнах, що розвиваються щонайменше на $ 6 млрд в порівнянні з тим же об’ємом генерації з викопного палива. Дві третини цих заощаджень будуть отримані завдяки енергії вітру, на другому місці за вигідністю ГЕС, на третьому сонячні панелі.

Однак залишається і простір для поліпшень: в доповіді сказано, що за минулий рік стався 16-відсотковий спад в сонячній енергетиці, на 13% знизилася вироблення енергії наземних вітрових установок, на 9% – морських. Цей процес відбувався не тільки у 2020 – він став частиною довгого процесу поступового здешевлення ВДЕ. Вартість сонячної енергії впала з 2010 на 85%, наземного вітру – на 56%, морського вітру – на 48%.

За період з 2010 по 2020 значно зросла конкуренція в вітрових і сонячних технологіях. Ціни на сонячну і вітрову енергію на аукціонах впали без будь-якої фінансової підтримки до $ 1,1 – $ 0,03  за кВтг, що нижче, ніж найдешевші пропозиції по вугіллю.

Також ВДЕ обійшли існуючі вугільні станції й за вартістю експлуатації. Наприклад, в США 149 ГВт або 61% загальної вугільної потужності обходяться дорожче, ніж нові потужності відновлюваної енергії. Закриття і заміна цих станцій на чисті варіанти дозволить скоротити витрати на $ 5,6 млрд на рік.

За минулий рік потужність станцій відновлюваної енергії зросла по всьому світу на 260 ГВт. Цей показник майже на 50% більше, ніж у 2019 році, попри економічний спад, який став результатом пандемії. Попереду всіх по введенню нових потужностей – США і Китай, а швидше за всіх зростає Океанія.

Джерело zmescience

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше