Штучний інтелект для пошуку ліків вигадав 40 тисяч варіантів хімічної зброї

Технологія штучного інтелекту давно не є чимось новим і неочікуваним. Сьогодні вона застосовується у широкому переліку сфер і це лише початок. Науковці також застосовують алгоритми для пошуку ліків.

Як це часто буває, технологія має свою “злу” сторону. Так, вченим з Collaborations Pharmaceuticals вдалося інвертувати призначення генератора молекул MegaSyn: замість відсіювання токсичних речовин під час пошуку нових ліків він почав спеціально їх виявляти. На щастя, цього замало для втілення зброї в реальність, адже також потрібні спеціальні знання, обладнання та сировина.

Отрута замість ліків

  • Повідомляється, що MegaSyn усього за 6 годин розрахунків запропонував 40 тисяч варіантів потенційної біологічної зброї.
  • ШІ працював з загальнодоступною базою даних молекул, в основному схожих на ліки (тобто тих, що можуть поглинатися організмом), і аналізував їх біологічну активність.
  • Щоб звузити пошуки, дослідники спрямували увагу алгоритму на такі сполуки, як нервово-паралітична речовина VX, розроблена у XX столітті.
  • Але MegaSyn пішов далі. Він розробив сполуки не тільки на базі VX, але й на базі інших відомих бойових отрут — в тому числі й “Новачка”, яким 4 березня 2018 року отруїли колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку Юлію, а 20 серпня 2020 року – російського опозиціонера Олексія Навального.
  • Також було розроблено багато нових молекул, які потенційно ще небезпечніші вже відомих.

Мене турбувало те, наскільки легко це було зробити. Багато чого з того, що ми використовували, доступно безплатно. Ви можете завантажити набір даних про токсичність звідки завгодно. Якщо у вас є хтось, хто знає, як програмувати на Python і володіє деякими здібностями до машинного навчання, то, ймовірно […] він може побудувати щось на зразок цієї генеративної моделі, заснованої на токсичних наборах даних,
– каже Фабіо Урбіна, співавтор дослідження.

Однак дослідники заспокоюють: для того, щоб використовувати модель на шкоду все ж потрібні певні специфічні знання. Не будучи фахівцем в області, навіть з таким інструментом як ШІ, на виході можна отримати лише інертний матеріал. Крім того, молекули ще треба синтезувати — для цього потрібні вже не тільки знання, а й спеціальне рідкісне обладнання, за поширенням якого ведеться спостереження.

Джерело 24 канал Nature

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше