В Україні під час війни відкрилися майже 40 компаній зі зв’язками в росії та білорусі

Від початку повномасштабної війни лише у 5% з-поміж 20 000 компаній із «російсько-білоруським слідом» змінився склад бенефіціарів. А саме – відбувся вихід зі структури власності представників країн-агресорів.

Водночас з’явилися 39 новостворених компаній, у структурі власності яких присутні особи, пов’язані з росією та білоруссю. Більшість цих юридичних осіб реєструвалися протягом воєнного 2022 року та належать до благодійних організацій.

Про це свідчать дані аналітичного центру YouControl.

На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в YouControl створили список діючих українських компаній, що мають «ворожий слід». До нього увійшли понад 20 000 активних українських підприємств, серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів яких є хоча б один громадянин або резидент російської федерації чи республіки білорусь.

За 16 місяців лише в деяких із цих компаній відбулися зміни у складі співвласників, а саме вихід зі структури представників країн-агресорів – росії та білорусі.

Аналітикам вдалося виявити понад 1000 таких фірм, що становить трохи більш як 5% від загальної кількості підприємств зі зв’язками в росії та білорусі. Майже 50% із цих компаній зареєстровані в м. Київ, ще близько 6,5% розташовані в Київській області. Майже 27% працюють у торговій сфері, по 14% – у переробній промисловості та нерухомості.

У процесі дослідження вдалося виявити, що зникнення представників рф та рб зі структури власників українських компаній, не завжди означає зникнення зв’язків із країнами-агресорами. Деякі зміни, вірогідно, були направлені на приховування «російсько-білоруського сліду».

Найпоширенішими способами таких псевдозмін стали:

  • зміна даних у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо країни громадянства чи адреси реєстрації учасників/бенефіціарів з росії та білорусі на іншу. Зокрема, найчастіше на Кіпр, Туреччину, Ізраїль та Україну;
  • переоформлення права власності на ймовірних родичів, які мають громадянство України або інших країн, крім рф та рб (співпадіння прізвищ, а також по батькові, яке співпадає з іменем попереднього учасника);

Крім того, за період повномасштабного вторгнення рф в Україну було виявлено 39 новостворених компаній, у структурі власності яких присутні особи, пов’язані з рф та рб. Близько половини цих юросіб (19) оформлені в Києві, ще 14 організацій зареєстровані на Заході України, 3 – на Півдні і 2 – на Сході країни. Більше 60% із цих компаній (24) були зареєстровані 2022 року.

14 юросіб із російськими або білоруськими співвласниками є благодійними організаціями з основним КВЕДом – надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у. У більшості фірм співвласники – громадяни рф та рб, мають українське місце реєстрації (адресу).

Проте в 7 компаніях громадяни білорусі, що є учасниками новостворених під час повномасштабної війни українських підприємств, згідно з ЄДР, зареєстровані в республіці білорусь та в одному випадку – в Туреччині. Деякі компанії, що зареєстровані в період 24.02.2022–11.07.2023., пов’язані між собою через учасників.

За 16 місяців війни у незначної кількості українських компаній, що були зареєстровані до повномасштабного вторгнення, у складі учасників з’явилися представники з рф та рб. Аналітики YouControl виявили 10 таких фірм. П’ять із них зареєстровані в Києві, 3 – у Харківській області, а також по одній компанії у Рівненській та Одеській областях.

Джерело mind

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше