Українські підприємці вражені тиском на бізнес після арешту власника інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепи

Українські підприємці вражені ситуацією, що склалася із власником інвестиційної компанії Concorde Capital Ігорем Мазепою. В мережі вони бурхливо обговорюють потенційну політику ведення бізнесу в Україні та задаються питанням: «Хто наступий?» – пише DEV.ua.

Що сталось?

18 січня працівники ДБР спільно з ДСР Нацполіції під час спроби виїзду за кордон на економічний форум в Давосі затримали бізнесмена Ігоря Мазепу. Він мав поїхати ще 16 січня, але по справах затримався в Києві. Мазепу підозрюють в організації схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури — Київської ГЕС. Ця справа тягнеться ще з 2013 року, і Мазепа неодноразово виїздив за кордон, повертався і питань не було. В компанії заявляють, що затримання було здійснено із численними порушеннями. Того ж дня затримали також Юрія Мазепу – брата Ігоря.

Ігор Мазепа розповів, що провадження проти нього зареєстровано ще у 2014 році, за 10 років руху по ньому не було і лише за останні 1,5 місяця справа почала рухатись, «після того, як сусіди по моїх активах пішли в тюрму».

Як пише джерело, сторона обвинувачення вимагала арешту і застави для бізнесмена у 700 млн грн. Врешті суд призначив бізнесмену запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27 лютого 2024 року із можливістю внесення застави у 349 734 000 грн.

Хто такий Ігор Мазепа

Як повідомляє Еспресо, Ігор Мазепа народився 2 липня 1976 року у Києві. Здобув дві вищі освіти в Київському національному економічному університеті за спеціальностями “Міжнародна економіка” та “Право”. Кар’єру розпочав 1997 року в російсько-американській інвестиційній компанії Prospect Investments.

У 2000-му, у 24 роки, він вже став виконавчим директором у компанії, що торгувала цінними паперами. А у вересні 2004 року вирішив заснувати власну компанію – Concorde Capital (інвесткомпанія, що надає брокерські та інвестиційно-банківські послуги), де й донині є її генеральним директором.

У 2014 році балотувався до Верховної Ради від партії Сергія Тігіпка “Сильна Україна”. З 2016-го по 2018 рік  входив до складу наглядової ради Укрсоцбанку.

Його компанія Concorde Capital потрапляла в топові міжнародні й вітчизняні рейтинги. Так, ще у 2007-му, за три роки після створення, зайняла перше місце в номінації “Найкраща українська угода M&A” за версією Міжнародної конференції Adam Smith. Ще через рік стає найкращим брокером в Україні за версією рейтингу The Thomson Reuters Extel Survey. У 2016 році – перше місце в номінації Cbonds Awards CIS “Кращий sales-трейдер на ринку України”.

Наразі компанія Concorde Capital є одною з найбільших, хто інвестує в нерухомість та інші сфери в Україні.

Реакція українського бізнесу на затримання братів Мазеп

Засновник і голова наглядової ради Ajax Systems Олександр Конотопський написав:

Виглядає як організована диверсія проти економіки країни. Закрити інвест-банкіра Ігоря Мазепу за звинуваченнями в земельному кейсі 2013-го року, без санкції суду, без адвокатів (там безліч абсурдних деталей). Який їхав у Давос. Ідеально, щоб повністю закрити двері великим інвесторам в Україну. Це рішення силових структур може бути найдорожчим рішенням для української економіки й Української держави. Втратити інвестиційне майбутнє, бо хтось дуже хотів землю під Києвом? Блумберг вже ху…ть. Невдовзі, думаю, буде і FT і WSJ.“, – написав Конотопський.

Відгукнувся на затримання Мазепи й нардеп Ярослав Железняк.

Це історія не про Ігоря. Ще раз: він не той бізнесмен, шляхом якого я захоплююсь. Але він все ж таки бізнесмен і черговий приклад, як правоохоронці, зібрані в одному телефоні ОП, продовжують давити бізнес. І таких прикладів усе більше.

Останнім часом я багато спілкувався на тему силовиків з різними дуже крутими бізнесменами (якими більшість із нас захоплюється). Так ось, вони майже всі планують виїжджати з країни. Не через війну, обстріли чи навіть податки… А через те, що у кожного є ризик, що одного дня правоохоронці будуть ломитися у двері житла, де сплять їхні діти“, – написав Железняк.

Гендиректор ОККО Василь Даниляк написав, що затримання Мазепи співробітниками ДБР в межах “розслідування справи  2013 року” є дуже поганим сигналом усьому бізнесу в Україні.

Ігоря як інвестбанкіра, бізнесмена і товариша знаю з 2004 року, і він ніколи не заробляв гроші на “державі” чи на “державному”. Всі гроші заробляв завдяки розуму,  працездатності і креативності. Завдяки інвестиціям у різні, не завжди прості бізнес-проєкти в Україні, де сьогодні працюють тисячі людей. Таке відношення держави до нормальних бізнесменів, які сплачують великі податкові надходження до бюджету України, яка воює, є неприпустимим і підриває національну економіку, а значить, і безпеку нашої держави“, – визначив Даниляк.

Володимир Многолєтний, співзасновник та СЕО Genesis, зауважив, що компанія Concorde Capital привела цілу низку міжнародних інвесторів до України.

Ось уже 2 роки війни. Я не бачив узагалі жодного таємничого “зарубіжного інвестора”, готового вкладатися в Україну. Основні інвестори й творці нових робочих місць у країні – це український бізнес. Абсолютно переконаний, що той самий український бізнес й інвестуватиме (або не інвестуватиме) в країну наступні 10 років і саме від загальної позиції українського бізнесу залежить те, в якій країні ми будемо жити за 10 років“.

«Хто наступний? Це „питання дня“, яке обговорюють між собою підприємці. Не олігархи, які забрали собі радянські промислові гіганти, а справжні підприємці, яки починали будувати „посеред поля“ — greenfield, з нуля. За власний кошт, на власний ризик. Саме ті люди, які побудували сервіси та продукти, якими ви користуєтесь щодня. За які в тому числі любите Україну», — пише креативник Андрій Федорів.

Він зазначає, що складається враження, що підприємців вирішили придавити як клас. Хто наступний? Арешт Мазепи. Показовий. Сума задатку, який запросили, в 100 разів більше ніж оцінка збитків. Через 10 років після виділення землі. Злочинне угрупування на чолі з відомим інвестбанкіром. Купа порушень при затриманні. Мандрівка від кордону до Київ в наручниках. Навіщо??? Черняк з підозрою. Косован з землею. «Київгума». «Оптіма». «IFest». Хто наступний?», — пише він.

Всі підприємці, зазначає Федорів, за справедливість, але точно проти свавілля, бєспрєдєлу та віджиму. «Я не уявляю, як й що тепер буде робити держава, щоб залучати інвестиції та стимулювати підприємництво», — пише у своєму дописі Федорів. Він нагадав, що підприємців за статистикою в Україні приблизно в 4-5 разів менше, ніж має бути за статистикою світовою.

«Яка різниця який логотип країни, якщо його нанесли на скляні стіни й всьому світу видно як всередині бʼють людей». Сказав мені один іноземний експерт з брендингу країн ще у 2011 році. Нажаль знову актуально», — зазначає він.

Засновний Netpeak Group Артем Бородарюк також задається питанням: «Чому настільки жорстокі дії? Навіщо такий тиск?». Він зазначає, що на бізнес тиснуть давно. І з Ігорем Мазепою все відбулося за один день. «На такі операції у органів ресурси є. Але щось я не бачу, щоб затримували овнерів проросійських Telegram-каналів з десятками тисяч підписників, на яких я вже втомився писати репорти у відповідні органи, наприклад», — пише Бородатюк.

Він зазначає, що знає персонально багатьох підприємців, які не просто відчувають, що до них можуть прийти органи за будь-яким приводом, а впевнені, що це станеться у найближчому майбутньому.

«Силові структури ніби відчули вседозволеність, безкарність і керуються логікою „воєнного комунізму“. Це якийсь спосіб погуляти на максимум, або як? Впевнений, цього не бачать органи влади — є багато інших викликів», — пише Бородатюк. Він закликає владу звернути увагу на це свавілля та ініціювати зустріч з підприємцями за участі президента і генерального прокурора, на якій влада зможе почути реальну ситуацію з тиском на підприємства, які й так в складному становищі.

А ось, що думає про ситуацію з Мазепою співзасновник «Нової пошти» Володимир Поперешнюк. «Серія арештів, обшуків та силового тиску на українських підприємців, включно із вчорашнім затриманням Ігоря Мазепи, демонструє справжнє ставлення влади до українського бізнесу. Маски зірвані і влада визначилася зі своїм головним ворогом — це український підприємець. Їм не потрібно приховувати безглуздість звинувачень та неадекватність власних дій, арешти чи суми застав стають звичними інструментами демонстрації сили», — пише він.

Чому вони так себе ведуть, заєається питанням підприємець. «Можливо вважають, що українська економіка тримається на іноземних кредитах чи на чиновниках? Ні, вона тримається на плечах українського бізнесу, тож залиште їх у спокої! Воювати з підприємцями, нехтувати їхньою думкою та впливом на суспільство — це самовбивча політична стратегія. Чомусь кожна влада завжди наступає на ці граблі… Адже це ж так нескладно побачити, що в конфлікті між чиновниками та підприємцями, українці завжди стануть на бік останніх. Бо ми зовсім не рашка і не совок, якби не намагалися його відновити наші чиновники!», — зазначає Поперешнюк.

На думку співзасновника monobank Олега Гороховського, виникає безліч питань, чому Ігоря Мазепу, який веде відкритий спосіб життя, постійно знаходиться на виду, просто затримують, замість виклику в правоохоронні органи для здійснення всіх необхідних процесуальних дій? «Ми розбудовуємо правову державу, розумію, що йдуть розслідування, але ж при здійсненні розслідування мають дотримуватись норми доцільності та спів мірного втручання як в господарську діяльність, так і в права людини», — пише підприємець. Такі методи, на думку Гороховського, знищують бізнес. «Бізнес не може і не повинен працювати в страху, інакше в країні не буде бізнесу. Про бізнес-клімат та прихід інвестицій, за таких умов і мови бути не може, на жаль», — резюмує він.

Сергій Бойко, екс-президент компанії Воля, засновник компанії Big Data Ua у коментарі dev.ua зазначив, що нині баланс порушений. «Я не впевнений існував якійсь чіткий Договір, скоріш певний modus operandi), і це як лакмусовий папірець сигналізує про зміни поведінки «силових структур», — каже він.

Така ситуація, на думку Бойка, означатиме дві речі. По-перше, державна влада вирішила зняти табу на певні  методи роботи силових відомств в обмін на обіцянки отримання більших надходжень в держбюджет та отримання  прямого «керма» управління бізнесом. По-друге — недоброчесні співробітники силових структур (звісно, такі є), отримавши генеральний «карт бланш», будуть використовувати це для власної наживи.

«І перше і друге – дуже погано для бізнес-клімату всередині країни, та не менш шкідливо для зовнішнього іміджу України. Тож якщо зараз не буле публічної реакції та засудження таких методів з боку вищого керівництва держави — маємо всі шанси  зростання ВВП мати лише  за рахунок ВПК, а це погано», — каже Бойко.

Умови для підписання нового договору, на його думку, є, але тільки після  публічного засудження методів тиску з боку вищих посадовців держави.

«Умовами договору можуть  бути  встановлені певних крітерів  доброчесності бізнесу, при відповідності яким влада бере обвязок сприяти його діяльності», — пояснює засновник компанії Big Data Ua.

У той же час IT-підприємець, екс-CEO Prozorro Василь Задворний вважає, що нині проблема не в справі проти Мазепи і не в ньому особисто, а в тотальній недовірі органам правопорядку.

«Відповідно і вихід тут один — перезавантаження органів, відкриті конкурси. При цьому я, на жаль, доволі скептичний, щодо таких реформ і щодо спроможності бізнесу об’єднатися для їх просування. Бізнес небагато має саме активних публічних представників, а контактів з активістами та ГО — й поготів», — каже він в розмові з dev.ua.

Задворний вважає, що варто очікувати певне посилення тиску, «обєлечіваніє» кількох великих і купки малих бізнесів, реакцій з боку спільнот і міжнародних партнерів допоки не встановиться нова рівновага.

Михайло Чобанян, засновник криптобіржі Kuna.ua зазначає, що  загальна картина здається очевидною. «Було знайдено або вигадано справу, датовану десятирічною давністю, яка стала підставою для арешту й обшуків. Обшуки є ключовим вектором атаки в суто економічних злочинах, але тут ще й арешт, а це вже політика. Імовірно, надійде пропозиція перевести частину коштів у USDT або готівкою, а також пропозиція „розкрити інформацію про інвестиційний портфель і фонд“. Не виключено, звісно, і політичного підґрунтя. Можливо, є фінансування незговірливих ЗМІ або певної політичної сили», — каже він.

На його думку, це дві основні причини, через які Національна поліція, Державне бюро розслідувань і Генеральна прокуратура виявили підвищений інтерес. «Такі значущі справи не можуть бути ініційовані без рішення Офісу Президента. Занадто високий рівень публічної відповідальності — міжнародного рівня. Пани Костін (Генеральний прокурор), Виговський (Національна поліція), Клименко (Міністерство внутрішніх справ), Сухачов (Державне бюро розслідувань) і задіяні судді — не дурні люди і точно уникають як колективної, так і персональної відповідальності за підвищений суспільний резонанс. А він трапився, до того ж, судячи з реакцій під цією новиною в соцмережах, — украй негативний. Вектор агресії тих, хто коментує, спрямований або особисто на Зеленського, колективне „ОП“ або Єрмак. Руки Кремля, на подив, не помітив», — аналізує Чобанян.

Як події розгортатимуться далі? «Варіантів багато, тим більше що ситуацією незадоволені всі верстви суспільства. Мазепа — це лише верхівка. А скільки людей їздить на маршрутках, яких виловлюють і відправляють на фронт як гарматне м’ясо? Статус і гроші вирішують, чи буде це арешт, чи одразу відправка на фронт. Я завжди за діалог і пошук компромісів. Радикальні способи вирішення цього конфлікту — це ситуація, де програють усі», — каже бізнесмен.

На думку підприємця Романа Хміля, коли суспільний договір перестає працювати, відбувається Майдан. «В якій формі це буде під час війни, складно спрогнозувати. Наприклад, еліти можуть обʼєднатись і вимагати проведення виборів, адже термін повноважень спливає навесні. В такому випадку Захід може доєднатись до вимог наших еліт і конфлікт буде розвʼязано мирно і в законний спосіб», — каже він.

Найпозитивніший сценарій, на думку Хміля, — влада береться за голову і знову залучає технократів до управління державою. «Ми ніяк не можемо впровадити принципи меритократії у системі держуправління, і в результаті вже в черговий раз закінчується все кризою. Сценарії подальшого загострення цього конфлікту,як на мене призведуть, до катастрофічних наслідків для країни, адже саме від економіки залежить сьогодні і здатність країни воювати, і життя людей», — каже він.

Роман зазначає, що державний сектор — це 10% економіки, решта — приватний бізнес. «Якщо бізнес загнати в глухий кут, станеться економічний колапс і дуже складно прогнозувати що саме буде тоді відбуватись. Дуже дивно, що ми обговорюємо цей сценарій для України, а не нашого ворога. Дожились, як то кажуть», — резюмує Хміль.

****

В Україні, на фоні і під прикриттям війни, влада Зеленського все більше і більше вдається до відверто недемократичних методів впливів на суспільство, яке ще залишилось в Україні. На початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну, першими хто піднявся і став на захист держави, це був простий народ, волонтери та величезна підтримка бізнесу. Поки владні структури оговтувались від перших годин війни, українці самоорганізувались та мали неабияку мотивацію захищастись. Але, влада України, яка, начебто, стала на бік народу на початках, швидко переорієнтувалась на тотальну цензуру, корупцію та репресії. Зараз в українців все менше і менше мотивації, і такі новини з репресіями проти великих бізнесів, цієї мотивації не додають.

Джерело dev.ua

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше