Регулювання освітлення безпосередньо впливає на рівень глюкози і тиск

Опубліковані в журналі Diabetologia Європейської асоціації з вивчення діабету результати дослідження показали, що час впливу яскравого світла може значно впливати на метаболізм глюкози, терморегуляцію, витрату енергії та рівень артеріального тиску. І хоча слідування циркадним ритмам давно відоме як потужний інструмент профілактики багатьох хвороб, стосовно контролю глюкози були зроблені дуже несподівані висновки.

Результати експерименту, проведеного вченими з Нідерландів, відображають дані дорослих людей з надмірною масою тіла та інсулінорезистентністю.

З попередніх досліджень відомо, що рівень освітленості є найважливішим тимчасовим сигналом для синхронізації 24-годинних циркадних ритмів організму людини. Наприклад, вплив яскравого світла у вечірній або нічний час впливає на метаболізм глюкози й пов’язаний з надмірною вагою або ожирінням, а також підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань.

Оскільки в сучасному світі більшість людей піддаються надмірній кількості годин штучного освітлення протягом дня, вчені вирішили оцінити користь регулювання світла в приміщенні для метаболічних показників.

Умови експерименту

Протягом трьох днів 14 чоловіків та жінок зберігали звичайну життєдіяльність у спеціальних приміщеннях двох різних схем освітлення. Перша група піддавалася впливу яскравого світла в денний час (08:00-18:00) і тьмяному у вечірній (18:00-23:00). У добровольців із другої групи все було навпаки. У всіх учасників було організовано повноцінний сон у темряві з 23:00 до 07:00. Триразовий прийом їжі також проводили в однаковий час.

Особливі умови приміщення дозволили оцінити споживання кисню і виробництво вуглекислого газу, яке було необхідне для розрахунку витрати енергії й швидкості метаболізму у сні. Ці показники визначали кількість їжі індивідуально для кожної людини.

Результати експерименту

Група «яскравий день — тьмяний вечір» показала зниження рівня глюкози в крові перед вечерею, а також позитивний вплив на витрати енергії й метаболізм. У групі «тьмяний день — яскравий вечір» відзначено зниження метаболізму і витрати енергії в обідній час, а також придушення рівня гормону мелатоніну, який повинен почати вироблятися приблизно за 2-4 години до сну.

Наприклад, навіть невелика зміна в витраті енергії може сприяти розвитку ожиріння і метаболічним порушенням, а порушення вироблення мелатоніну може призводити до збою в біоритмах.
Примітно, що у другій групі після вечері спостерігалося зниження рівня глюкози при стабільних показниках інсуліну — цього вчені ніяк не очікували. Ймовірно, це результат зниження активності кишечника і нижчого засвоєння вуглеводів, припустили вони.

У першій групі вчені також відзначили користь «яскравого дня тьмяного вечора» для профілактики серцево-судинних захворювань: протягом доби їх показники терморегуляції позитивно позначалися на коливанні артеріального тиску.

У подальших дослідженнях вчені мають намір провести більш тривалі експерименти, щоб оцінити вплив різних світлових режимів для запобігання метаболічним захворюванням.

Порушення циркадних ритмів навіть за короткий час можуть призводити до безсоння, втоми й позначатися на настрої. Нещодавно вчені показали, що покращити стан дозволяють пребіотики.

Джерело diabetologia

Ви читаєте незалежне україномовне видання "SUNDRIES". Ми не належимо ні олігархам, ні депутатам. Отож ми потребуємо Вашої підтримки для розвитку та збереження незалежності. Підтримайте нас!

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб покращити ваш досвід. Ми припустимо, що ви з цим згодні, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Читати більше